Zeki Olmak İçin Onur ve Şereften Vazgeçmek?

Merak Ettikleriniz: “Merhabalar, herkes gibi benim de kendimle ilgili bazı sorunlarım var, bunlardan en önemli olanı “zeka” ile ilgili olanı çünkü çoğu sorunumun çekirdeğini oluşturuyor, eğitim sistemindeki başarısız-ortalama öğrenci profilim beni çok yıpratmış durumda, bu da beni yaşıtlarım ile kıyasa sevk ediyor.

Şöyle ki; (benim için) zeki olmak, şerefli, haysiyetli, onurlu, namuslu olmaktan daha önemli hale geldi, bu konuyla ilgili ciddi obsesyonlarım olduğu kanısındayım. Her şeye rağmen bilime tutunmak istiyorum yaşımın öneminin bu olduğunun yavaşça farkına varıyorum, hayat amacımı (elimden geldiğince) bilgiye odaklamış bulunmaktayım. Anlayışınıza güvenebileceğini düşünen 22 yaşındaki biri olarak, sizden öneriler almayı, konuyla ilgili bir kaç beyanda bulunmanızı çok isterim.” -E***** Ç*****

Öncelikle ekibimizde kişisel olarak kullanabileceğiniz öneriler verebilecek pozisyonda olan bir uzmanımız(psikolog) yok, bu nedenle sizin psikolojik karmaşanızı çözemeyiz. Fakat bu sorunuzu geç de olsa cevaplama sebebimiz en azından zeka konusundaki yanılgılarınızı gidermektir.

Zeka sonradan kazanılan birşey değildir. Birşeyler yaparak zeki olamazsınız. Zeka size doğuştan gelen ve çevresel şartlar ile belirli bir sürece kadar gelişen bir mizaçtır. Yani bu sizin doğanızda doğuştan olarak var olan davranışların tümüdür.

Daha önceden “Zeki İnsanların Ortak Özellikleri” şeklinde içerik yaratan web siteleri ile dalga geçmiştik, belki okumuşsunuzsur. Okumadıysanız buradan okumanızı tavsiye ederiz.

Bilmeniz gereken bazı şeyler:
  1. Zeka vardır ya da yoktur.
  2. Zeki olmayan birisi aptal demek değildir. Aksine zeki insanlar aptal olabilir. Buraya tıklayarak: Delilik, Aptallık ve Salaklık Tam Olarak Nedir? isimli içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.
  3. Zeka sonradan kazanılamaz.
  4. Bazı davranış ve doğru sağlık bakımı ile geliştirilebilir.
  5. Zekayı geliştirmek asla büyük oranda olmaz.
  6. Tereyağı ve bal yiyerek ya da rubic küp çözmeyi öğrenip, fizik okumak ile Newton olamazsınız.
  7. Bunun için Newton olarak doğmuş olmanız gerekir.

Buradan anlamanız gereken şey tam olarak şu: Şerefli, haysiyetli, onurlu, namuslu…” olmaya çalışan birisi bunları sonradan başarabilir fakat sonradan başarması şu an için imkansız olan “zeki olmak” durumunda bulunma adına; şeref, hasiyet, vs. gibi ahlaki davranışlarını ihmal etmek aslında malesef hafif derece zayıf zekaya sahip olmanın bir göstergesidir.

Zekayı Artırmanın Yolları

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.