Zeki İnsanların Ortak Özellikleri Saçmalığı

Bugünlerde sitelerde kopyala yapıştır yöntemiyle yayılan kaynağı belirsiz bir makale var. Sanırız çok tıklandığı için siteler rant peşine düşmüş görünüyor fakat içeriği incelediğimizde başlığı ile asla alakasının olmadığını hatta başlığı ile beraber başlı başına saçmalık içerdiğini söyleyebiliriz. Neden mi? Bir de bizim belirteçlerimize bakın anlarsınız.

  1. Zeki insanlar bu yazıda da belirteceklerimiz dahil olmak üzere asla ortak özelliklere sahip olmazlar. “Şu grup zeki, şunlar aptal at bunları çöpe.” diyemezsiniz.
  2. Zeki insanlar aynı kategoriye sokulamayacak kadar orijinal kimselerdir. Her şeyden önce sürüden ayrı durur belki de durmaz? Sizi sürekli şaşırtır farklı yeteneklere sahiptir, belki de değildir? Bu nedenle zeki insanların ortak özellikleri vardır ve hepsi böyledir diyemezsiniz.
  3. Saçma bazı siteler IQ puanları nın yanına saat ekleyip “zekiler şu saatte uyur şu saatte uyanır” şeklinde bir araştırma yayınlamış. Tamamen saçmalık! Bir insanın uyku miktarına bakarak zeki ya da aptal diyemezsiniz. Ayrıca IQ testi sadece mantıksal/matematiksel zekayı ölçmektedir. Mozart gibi müzikal zekası olan fakat matematikle arası pek iyi olmayan insanlar acaba IQ testinden düşük aldı diye aptal mı ilan edilmelidir?
  4. Sekiz maddeden oluşan bir genelleme var ki hiç bulaşmayın. İlk maddelerinde “naziktirler, olgun davranırlar” şeklinde bir ifade, bunu takip eden maddelerde “çocuk kalmayı başarmışlardır, bazen sorarsınız bu zeki mi çok çocuksu hayret bişey” şeklinde ilk maddeyi çürüten bir madde. Karar ver şimdi çocuksu mu olgun ve nazik mi?
  5. Dikkat ederseniz her değişen makalede övülen özellikler değişiyor. Bize göre bu makaleyi yazan kimseler kendilerini zeki görüyorlar ve kendi özelliklerini “zeki insanın özellikleri bunlar” şeklinde servis ediyorlar.

Bize soracak olusanız.

Zeki insanların ortak özellikleri olamaz, her biri birbirinden farklı olmaktadırlar. Örneğin:

Kaç kişi Ay Işığı Sonatı’ nı besteledi? 1 kişi. İşte bu kişi zeki.

Kaç kişi atomu ilk defa parçaladı? 1 kişi. İşte bu kişi zeki.

Kaç kişi penisilini buldu? 1 kişi. İşte bu kişi zeki.

Kaç kişi yerçekimi kuvvetini ilk defa hesapladı? 1 kişi. İşte bu kişi zeki.

Kaç kişi alternatif akımı icat etti? 1 kişi. İşte bu kişi zeki.

Saymakla bitmez. Bana sorarsanız bunların hiçbir ortak özellikleri yoktu. Çalışmak dışında. Evet zeka bir hediyedir fakat siz bu hediyeyi kullanmazsanız insanlığa yapılmış bir ihanetin içindesiniz demektir. İnsanlık akıllı olana yönelerek doğal bir seçilim içindedir ve bunun altında gelişim beklentisi vardır.

Zeki insan yoktur! Baskın zekaya sahip insanlar vardır ve her insan baskın zekasının üzerine giderse başarılı olur. Lütfen buraya tıklayarak sitemizde yayınlanan başka bir içerik olan Zeka Tipi ve Özellikleri içeriğimize ulaşın ve kendi zekanızın hangi yönde ağır bastığını bulmaya çalışın. Buraya tıklayarak ise zekanızı artırmanın yollarını bulabilirsiniz.

Unutmayın! IQ testinden düşük alsanız bile inanılmaz bir deha olabilirsiniz, sadece doğru zeka tipinize eğilmiyor olabilirsiniz.

Her insan değerlidir.

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.