Zeka Tipine Göre Meslek Seçimi – Çoklu Zeka Kuramı

Hangi zeka tipinin hangi mesleklerde daha başarılı olduğunu fazla merak etmeyiz. Şu an uygulanan eğitim sistemi de bireylerin becerilerinden çok istenilen yöndeki başarılarını ele almaktadır. Örneğin müzisyen olmak isteseniz dahi matematik başarınızın ölçüldüğü sistemde belki de bir müzik dehasıyken “aptal” damgası yersiniz. Fakat kendi çabalarınızla yakınlarınızdaki başarılı küçükleri yönlendirmeniz mümkün ayrıca kendinizi yönlendirebilecek yaşlardaysanız (orta okul ve üstü) bu yazımızda kendinize uygun meslek seçiminde becerilerinizi baz alabilir ve yapacağınız meslek size iş olmaktan çok oyun oynamak gibi gelir.

Öncelikle “Zeka Tipi ve Özellikleri” isimli sayfamıza ulaşıp zeka tipinizi belirlemeye çalışın. Bir kağıda baskın zeka tipinizi yazın ve bu yazımıza tekrar dönün. Baskın çıkan zeka tiplerinizi (birden fazla olabilir) aşağıdan bularak altında belirtilen meslekleri baskın olana göre seçebilirsiniz. Eğer kendinizi isabetli bir şekilde değerlendirdiyseniz belirtilen zeka tiplerinin altında yazan meslekler tam istediğiniz türden olacaktır.

1) Sözel – Dilsel Zeka: Dil kullanım becerisi gerektiren alanlar. Avukatlık (ikna kabiliyeti), komedyen, editör, tarihçi, gazeteci, şair, politikacı, psikoterapist, satış elemanı, çevirmen, yazar, eğitim uzmanı, pedagoji uzmanı, seslendirmen… gibi dil kullanımının önemli olduğu alanlar tercih edilebilir.

2) Sayısal – Mantıksal Zeka: Matematiksel mühendislik alanları (inşaat, makine, bilgisayar, uzay, fizik, kimya, matematik, elektrik – elektronik, nükleer…) matematik, fizik, kimya, fen bilimleri, bilgisayar öğretmenliği, muhasebecilik, ekonomi uzmanlığı, bilgisayar programcılığı, araştırmacı, yargıçlık ve savcılık istatistik okuma, kesin hesap… benzeri meslekleri seçmeleri yeteneklerini en üst düzeyde sergilemelerine fırsat verecektir.

3) Görsel – Uzamsal Zeka: Gözlerini daha ön planda kullanan bu kişiler daha çok fotoğrafçılık, kapak tasarımcılığı, grafik tasarımı, futbol spikerliği, reklamcılık, mimarlık, iç mimarlık, moda tasarımı, film editörlüğü, yönetmenlik, marangozluk, ressamlık, heykeltraşlık, oyun yapımcılığı, tur rehberliği, endüstri mühendisliği pilotluk, terzilik, şehir planlamacılığı alanlarında başarılı olurlar.

4) Bedensel – Kinestetik Zeka: Kaslarının hakimiyetine ve mimiklerine tam hakim olan bu kişilerin kendini ifade edebileceği meslekler: Akrobat, dansçı, oyuncu, yaşam koçu, oto tamirci, koreograf, aşçı, teknisyen, cerrah, beden eğitimi öğretmeni, hemşire, şoför, atlet, pandomimci, tiyatrocu balet ve balerin.

5) Ritmik Zeka: Müzikal zeka birçok zekayı içine almaktadır. Notaların matematiksel uyumu için sayısal zeka, müzik alet kullanımı için bedensel zeka, iç dünyasını yansıtabilmesi açısından içsel zeka, sözlerdeki ritmi yakalayabilmeleri açısından sözel zeka alanlarından beslenir. Bu kişiler kompozitör, entrüman kullanıcısı (piyanist, gitarist, baterist…) bestekar, orkestra şefi, dansçı, müzisyen, müzik terapisti, müzik öğretmeni, prodüktör, DJ, aranjör, şarkı sözü yazarı, müzik eleştirmeni ses mühendisi olabilirler. Aynı zamanda iyi birer dinleyicilerdir.

6) Doğacı Zeka: Doğa ile ilgilenen bilimlerde başarı gösterirler. Ziraat mühendisi, arkeolog, meteorolog, biyolog, jeolog, coğrafya ve biyoloji öğretmeni zoolog, turist rehberi, çevre bilimci, seracılık, veterinerlik alanları bu kişilerin severek yapabileceği mesleklerdendir.

7) İçsel Zeka: Birçok kişide var olan bu zeka kişinin kendini daha iyi tanımasını sağlar. Bu zekaya sahip kimseler hümanizme katkı sunacak mesleklerde daha başarılı olurlar. Danışmanlık, roman ve kişisel gelişim yazarlığı, psikolog, araştırmacı yazarlık, sosyal hizmet uzmanlığı, psikoterapistlik, bakım evi çalışanı, hemşirelik, kimsesiz çocuklar yurdu çalışanı, yardımlaşma vakfı aktivisti, aracılık gibi alanlarda başarı gösterirler.

8) Sosyal Zeka: Diğer kimseler ile daha fazla iletişim kurması gereken meslekler tercih edilmelidir. Öğretmen, psikolog, danışman, rehber, hemşire, politikacı, halkla ilişkiler uzmanı, resepsiyonist, sekreter, toplum liderleri, sosyal hizmetler uzmanı, başkanlık, yöneticilik, yaşam koçluğu başlıca seçilebilecek mesleklerdendir.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.