Yüksek Hızlı Hava Hokey Robotu

     Japon Chiba Üniversitesi Namiki Laboratuvarı'nda robotlar için geliştirilen strateji ve tahmin geliştirme projeleri sırasında oldukça başarılı bir robot geliştirildi. Robot hava hokeyini oynarken kalesine hiç disk kaçırmıyor.

     Doçent Akio Namiki liderliğinde ortaya çıkarılan robotun profesyonellerle mücadele edebilecek düzeyde olduğu belirtildi. Robot sayesinde profesyonel hava hokeyi sporcularının asla yenemeyeceği bir rakip ortaya çıkmış oldu. Böylece profesyoneller çalışmalarında daha zorlu hale gelebilecek.

     Sistem hava hokeyi masası, dört eksenli robot kolu, iki yüksek hızlı kamera ve harici bir pc den oluşuyor. Proje özellikle yüksek hareket izleme kabiliyetine sahip kameralardan alınan görüntülerin işlenerek sürekli kontrol motorlarını hızlı birçimde çalıştırması ile sağlanıyor. Robot ultra hızlı kamerası sayesinde saniyede 500 kare görüntü elde ederek adeta dünyayı yavaş çekim halinde görüyor, hal böyle olunca karşısındaki rakip ne kadar hızlı olursa olsun disk kaçırması imkansız hale geliyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.