Yılan Zehrinin İnsan Kanına Etkisi

     Yılan zehri bilinen en tehlikeli zehirlerden birisidir. Yılan zehrinin insan kanına etkisi, bazen sinir sistemine etki ederek ortaya çıkarken bazen de kana etki ederek kendini göstermektedir. Aşağıdaki videoda izleyeceğiniz yılan zehri kanı hızla pıhtılaştırarak akışı önlemektedir. Video Jeannes Arthes'in parfüm konusunda araştırma yaptığı sırada araştırmaları sırasında ortaya çıktı. Videoda zehri kullanılan yılanın cinsi ise kobradır.

     Tehlikeli olarak bilinen bütün yılan zehirleri aslında tıpta küçük dozlarda ilaç olarak kullanılmaktadır. Yılan zehirlerinin doğru ve uzman odaklı kullanıldığında tedavi edici etkisi eskiden beridir bilinmektedir. Yılandan zehir örneği ancak videoda görüldüğü gibi alınabilmektedir. Tepesi kağıtla kapatılmış bir kavonozun üzerindeki kağıda yılanın dişleri geçirilir ve yılanın zehri sağılmış olunur. Yılanlar dişlerinin bir yüzeyi delmesi üzerine içgüdüsel olarak zehir salgılar. Genellikle yılanlar ne kadar zehirli ise o kadar az zehir salgılar.

     Videodaki yılan zehri kana karıştığı anda kan dolaşımında önemli aksaklıklara neden olur. En önemli etkisi kan basıncının düşmesi olarak görülür. Genllikle bütün yılan cinslerinde bulunan Fosfalipaz A2, kırmızı kan hücrelerinin hemolizine yol açar ve bölgesel kas hücresi ölümlerine sebep olur.

Kaynakça:

1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Yılan_zehir
2) http://en.wikipedia.org/wiki/Cobra

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.