Yeni Buluşların Yılı: 2015

Geleceğe dönüş filmini birçoğunuz bilir. Bu filmde 2015 yılına gidiliyor ve o günlerin teknolojisi tahmin ediliyor. Aslında o tahminlerin neredeyse tümü 2000 ile 2010 arasında zaten yapıldı. 2015’e ne kaldı?

2015 yılının Aralık ayında hazırlayacağımız “2015 yılının en önemli icatları” isimli yazımızı şimdiden oluşturmaya başladık henüz taslak halinde fakat umutluyuz bu sefer farklı olacak. İnsanlar 2015 yılında yeni teknolojileri geliştirmek için atılıma geçmiş durumda. Günlük kullandığımız objelerin bile şekli değişiyor; daha yuvarlak hatlı olanları üretiliyor. Elektrik depolama konusunda lityum piller nirvanaya ulaşmasına ramen yetmiyor. Organik enerji depolamalar üzerinde çalışılıyor ve güvenle kullanılabilecek küçük nükleer piller için ışık yakılıyor. Düşünsenizde: “Şarjı 2 yıl giden ve oyun için tasarlanmış güçlü ve 17″ dizüstü bilgisayarlar.” Hayal değil. Nikola Tesal’nın dediği gibi: “İnsan için imkansız yoktur, insan isterse imkansızın da ötesine ulaşabilir.”

Buluşları imkansız yapan beynimiz nedense aynı buluşları ilk defa gördüğünde artık şaşırmıyor. Kendisine sorulduğunda emin sözcüklerle “bu imkansız yapılamaz” diyen bir kişi ona göre imkansızın yapıldığını gördüğünde “adamlar yapmış” diyerek kendisi ile çelişebiliyor. İnsanımız çok rahat, hem de haddinden fazla rahat. Etrafımızdaki bütün devletler teknoloji ve bilim adına çabalarken bizim bilim ve teknoloji konusunda adımlarımızı yavaş atmamız düşündürücü. 2015 yılında Türkiye’nin bilim ve teknolojide dev adımlar atması dileği ile…

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.