Web Sitenizdeki İçeriklerin Çalınmasını Önleme Yöntemleri

Siz her ne kadar ziyaretçileriniz için özgün içerik hazırlarsanız hazırlayın birilerinin web sitenizdeki içerikleri çaldığını, kendi sitesinde yayınladığını, hatta bazen sitenize bağlantı vermediğini hatta ve hatta yazar olarak kendisini sunduğu ve virgülüne bile dokunmadan altına imzalarını attığını görmüşsünüzdür. Bunlara sinirlenmeyin, canınızı sıkmayın çünkü korunmanın ve yaptırımın ücretsiz yöntemlerinden çok basit ve etkili yollarını buradan sizlere anlatacağız.

Öncelikle bu kişilere sinirlenmenize gerek çok çünkü eğer hırsız site, sizin içeriğinizi sizden alıp kendi web sitesinde yayınlıyorsa Google bu ihlali sizden önce farkedip siteye puanını veriyor. Yani hırsız web sitesinin ön sayfalarda çıkma ihtimalini düşürüyor. Bu site çok önemli bir haber sitesi bile olsa Google sizin sitenizi ilgili aramada çok önemli siteden önce göstermektedir. Google bu konuda özgün içerik üretici web sitelerini düşünmüş. Tabi sizler yine de bu konuda tedbir almak istiyorsanız bunları okuyun.

  1. Öncelikle web sitenizde içeriklerinizin çalınması durumunda bunun doğuracağı sonuçları belirten, içeriklerin izniniz olmadan kullanılmasının yasak olduğunu detaylı bir şekilde anlatan bir sayfa oluşturun. Bu sayfa sizin uyarınız niteliğindedir.
  2. Sitenizde yayınlayacağınız gönderiyi bir word dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedin. Bu dosyayı kendi kendinize size ait gizli bir e-posta adresine ve web sitenizin e-posta adresine aynı anda gönderin ve “Şu kişi tarafından üretilen  X içeriğinin kullanım hakkına sadece şu kurum/şu kişi sahiptir.” notunu düşün. Elektronik postalar daima delil niteliğindedir. Böylece sizin web sitenizden bile önce içeriğinizin size ait bir dosya olduğunu kanıtlamış olursunuz.Herhangi bir site içeriğinizi çalıp silmemek konusunda direniyorsa suç duyurusunda bulunduğunuz zaman bilir kişi incelemesinin ardından haklı bulunursunuz ve karşı taraf tazminat ödemek zorunda kalır.
  3. Aynı yöntemin daha abartılı halini de yapabilirsiniz. Kendinize iadeli taahhütlü olarak posta ile gönderin ve zarfı açmayın. Herhangi bir site içeriğinizi çalıp silmemek konusunda direniyorsa suç duyurusunda bulunduğunuz zaman derhal haklı bulunursunuz ve karşı taraf yüklü bir ödemek zorunda kalır.
  4. Google, Yandex, Yahoo, Bing… gibi arama motorlarının ping kabul adreslerini edinin ve yayınlanan her içeriğinizin ardından otomatik olarak ping adreslerine içeriklerinizi gönderin. Ping gönderdiğiniz içeriğiniz arama motorunun bilgi kütüphanesine saati, dakikası ile derhal işlenir. Bu nedenle sizin sitenizin indexlenme hızı 1 hafta bile olsa 1 dakikada indexlenen site içeriğinizi çaldığı zaman bu sizin çok büyük çıkarınıza olur ve Google sitenizin puanını artırır.
  5. İçeriğinizi web sitenizle aynı anda Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerinde yayınlayın. Sadece birkaç satırı ve bağlantısı yeterli olacaktır ama isterseniz tümünü de yayınlayabilirsiniz. Bu sitenizin kalitesini artıracaktır ve ufak bir ispat sahibi yapacaktır.
  6. Web sitenizin sunucu loglarını ve site loglarını ayrı ayrı ve sıklıkla yedekleyin. Loglarda saklanan IP adresleri sunucu tarafına geçişinizde kullandığınız IP adreslerini ve bunların zamanlarını saklar. Sunucu loglarınızı server panelinizden “Logs” ya da “Loglar” kısmından bulabilirsiniz.
  7. “Ben mahkeme ile uğraşamam başım ağrır.” Diyorsanız Google’a “Telif hakları ihlal bildirimi.” yapabilirsiniz. Eğer hırsız site Adsense kullanıyorsa sizin içeriğinizi çaldığı sayfadan gelen bütün reklam gelirleri sizin hesabınıza yansıtılır ve o sayfa Google arama indeksinden çıkarılır. Bu şekilde şikayet sayısı artan web sitesi domaini Adsense’den banlanır ve bütün indeksleri Google Search’den kaldırılır. Bu çözüm de mahkeme kadar olmasa da oldukça can acıtıcıdır.

Bu yöntemler ücretsizdir. Ücretli bir yöntem düşünüyorsanız web sitenizde bir hukuk departmanı kurabilir ve bir hukukçudan ya da bir hukuk bürosundan web sitenizle ilgilenmesini isteyebilirsiniz. Bu çözümü günlük bir milyonun üzerinde ziyaretçiye sahip web sitelerinde ısrarla öneriyoruz.

Sonuç olarak sitenizde özgün içerik üretmeniz ve bunları korumaya almanız daima çıkarınızadır ve sizin başınızın ağrımasını önler.

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.