Volvo’dan Hayat Kurtaran Sistem

     Volvo mühendisleri aracın suya batması durumunda yolcu güvenliğini sağlama konusunda önemli bir tasarıma imza attı. Aracın içini dolduracak düzeyde yükselmiş bir su birikintisine girerseniz veya denize, göle, akarsuya düşerseniz araç kapılarına eklenen mekanizmalar aracılığı ile camlarını otomatik olarak kırıp suyun içinde boğulmanız engellenmiş oluyor.

     Klasik araçlarda camlar elektrikli ise aracın su alması durumunda akü kısadevre yapıyor ve camların hatta kapıların açılmasını önlüyordu. Suyun havaya göre oldukça yoğun olması cama yeterince hızlı darbe vurup kırılmayı önlüyor ve boğularak ölümlere sebep oluyordu. Bu tasarım sayesinde suya düşen araçta boğulma riski önemli ölçüde düşüyor. Bu teknolojinin ilerleyen zamanda üretilen tüm Volvo'lara eklenmesi bekleniyor. Oldukça önemli görünen bu sistemin tüm markalardaki yeni araçlara standart olarak eklenmesi öneriliyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.