Volvo Acil Durum Fren Sistemi

     Trafik kazalarının günümüz teknolojisine ramen yaşanıyor oluşu bu konuda yeterince çalışılmadığını ya da ticari amaçlar uğruna insan hayatının önemsenmediğini gösteriyor. Normalde hayat kurtarmak için geliştirilen teknolojiler otomobillerde ve diğer araçlarda ekstra ücret karşılığında satılarak insan hayatı riske atılıyor. Bu teknolojilerden birisi de 20 yıl önce bulunan acil durum fren sistemleri. Bu sistemin çalışma mantığına göre sensörler aracın gidiş doğrultusunda bir engel algılarsa frenleri sürücüden önce devreye sokarak kaza riskini en küçük düzeye indiriyor.

     Volvo tarafından geliştirilen, aşğıdaki videoda göreceğiniz sistemin çalışma mantığı iseyukarıdaki anlatılan ile aynı. Bu özellik sayesinde hem insan hayatı kurtuluyor hem de maddi zarar en aza indiriliyor. Bütün otomobillerde insan hayatını kurtaran özelliklerin de standart hale getirilmesi gerekiyor. Özellikle kaza sonrası güvenlik sağlayan hava yastığı, otomatik kırılan camlar gibi özellikler yerine kazayı en başından önleyen sistemlerin geliştirilmesi insan hayatını kurtarmak konusunda daha başarılı olacaktır.

     Videodaki tırın dorsasında 40 ton yükün olduğu resmi olarak açıklanmış ve araç durma işleminden önce hız sabitleyici ile 70km/h hıza ulaştıktan sonra sürücü müdahelesi olmadan otomatik sistemler tarafından durduruluyor. Daha fazal bilgi almak için buraya tıklayınız.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.