Vitamin Enerji Verir mi?

Vitamin Nedir?

Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk “Vitamin” sözcüğünü türeten kişidir. Vita kelimesi Latince “hayat” demektir. Amin ise organik radikaller içeren organik bileşikler ve fonksiyonel gruplardır. Aslında “Amin” kısmı günümüzde geçerli değil çünkü Vitamin kelimesi türetildiği sırada bütün vitaminlerin amin oldukları sanılmaktaydı fakat günümüzde biliyoruz ki bazı vitaminler amin değildir.

Vitaminlerin vücudumuzdaki görevi sistemlerimizin (sindirim, dolaşım, sinir…) doğru biçimde çalışmasını sağlamaktır. Doğal koşullarda besinler yoluyla vücudumuza alınırlar ve sindilirmeden kana karışırlar. Vücuttaki kimyasal reaksiyonlara katılırlar. Karbonhidrat, yağ ve protein moleküllerinin kullanımında kilit rol üstlenirler.

Vitamin D

Vitaminler Enerji Verir mi?

Vitaminlerin enerji verdiği miti sadece ülkemizde değil bütün dünyada görülen büyük bir kavram yanılgısıdır. Vitaminler doğrudan vücutta parçalanarak enerj vermezler. Yani vücutta yakılmazlar. Herhangi bir kalorisi varsa bile vücut bunu kullanmaz. Bazı güvenilir sayılabilecek ve isim yapmış ilaç firmalarının “Güne Enerji Başla” gibi sloganlarla küçük drajeler içine sıkıştırılmış vitamin ve mineral kombinasyonu haplar aslında söylediği gibi enerji vermez. Sadece vücudunuzun gerçekleştireceği kimyasal tepkimeleri düzenler.

Vitamin Enerji Vermiyorsa Enerji Veren Nedir?

Belki bu soru aklınıza gelmiş olabilir. Evet vitaminler 1 kalori bile enerji vermez. Bizler enerjimizi sırasıyla Karbonhidrat, sonrasında Yağ ve en son olarak Protein lerden alırız.

Karbonhidratlar ani enerji verebilen kimyasallardır. Kanımızda daima bir miktar bulunur ve bu kan şekerimizi oluşturur. Kanımızda belirli bir miktarın altına düşerse baygınlık geçirebilir hatta yaşamımızı yitirebiliriz.

Yağlar depolanmış vaziyette bulunur. Leptin isimli kimyasal sayesinde eritilerek (kimyasal yöntem) enerji halinde kullanılır. Eğer vücudunuzda hazırda karbonhidrat yetersizse yağ devreye girer.

Uzun açlık döneminden sonra karbonhidrat ve yağın bitimiyle protein devreye girer. Protein, enerji olarak kullanıldığında hayati riskler oluşturur. Vücudun kendi kendini sindirmesi olayıdır. Bu sindirim işlemi sırasında hayatta kalmaya çalışan vücut, proteinleri parçalarken bedende yeni yaraların meydana gelmesine sebep olur. Kalıcı hasar verir ve birkaç gün içinde insanın ölümüne yol açar.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.