Venüs Geçişi Tamamlandı

     6 Haziran 2012 tarihinde UT 5:40 ile UT 11:00 saatleri arasında yaşanan Venüs geçişi Türkiye saati ile 7.50 sularında sonlandı. Bir sonrası 105 sene sonra olacak gök olayını dünyadan birçok bilim adamı gözlemledi. Geçiş Türkiye'de gün doğumu ile gözlenebildi ve geçişin yarısına yakını tamamlandıktan sonra Türkiye'de güneş doğduğu.

Soldaki resimde Güneş'in sağ üstünde gördüğünüz küçük nokta Venüs gezegeni olmaktadır.

Venüs gezegeni genellikle güneş doğmadan önce ve güneş battıktan sonra gökyüzündeki en parlak cisim olarak dikkat çeken ve "Çoban Yıldızı" olarak isimlendirilen gezegendir.

 

Avatar

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.

Venüs Geçişi Tamamlandı” için 2 yorum

 • Avatar
  06 Haziran 2012 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  @butterfly
  Merhaba, Güneş’in tek başına toplam kütlesi, Güneş Sistemi’nin (güneş, gezegenler, uydular, meteorlar, gazlar ve diğer tüm cisimler) %99.86’sını oluşturur.

 • Avatar
  06 Haziran 2012 tarihinde, saat 18:14
  Permalink

  merhaba kafama birşey takıldı venüs mü çok küçük yoksa güneş mi çok büyük :) güneş daha uzakta olmasına ramen venüsün boyutları inanılmaz küçük…

Bir cevap yazın