Vantilatör Nasıl Soğutuyor?

     Vantilatörler özellikle yaz aylarında kullanılan basit serinleticilerdir. Sadece pervane ve motordan oluşan bu düzenek için “Vantilatör nasıl soğutuyor?” sorusu akıllara gelebiliyor. Bu sorunun iki farklı cevabı var, bu cevapların birincisi bilgisayar işlemcisi, otomobil motoru gibi mekanik araçların soğutulma mantığı ile aynı olduğu gibi sizin soğumanıza da etki eder. İkincisi ise otomobil ve bilgisayarda etkisi olmayan sadece size özgü bir nedenden dolayıdır.

Vantilatör Nasıl Soğutuyor – 1

Aslında fan soğuk hava itişi sağlamaz. Olan havanın yerini değiştirir. Bunu bir deney yaparak gözlemleyebilirsiniz. Bir poşete oda sıcaklığında su doldurun ve içine bir derece atın. Bu poşetin ağzını sıkıca bağlayın ve vantilatörün karşısında 5 dakika bekletin. Derecenin değişmediğini gözlemleyeceksiniz.

Vantilatörler sıcak olan sistemlerin (örneğin işlemci) yakınındaki havayı sürekli değiştirerek ve molekül çarpıştırmasını artırarak ısı paylaşım hızını artırır. Oda sıcaklığında, sıcaklığı 200 dereceye çıkarılmış eşit kütleye sahip iki farklı demir parçasını düşünün. Birisine fan yönlendirirsek bulunduğu ortam ile etkileşimini artırırız. Yani demire dokunan ve bu yolla ısı paylaşımı yapan molekül sayısı artar ve demir hızla oda sıcaklığına kadar soğur ve öyle kalır. İnsanda da aynı durum söz konusudur. İnsan cildine dokunan molekül sayısı hızla arttığı için ısı paylaşımı da hızlanmış olur. Cildinizin yaklaşık 5 cm uzağına kadar olan kısım yüksek sıcaklıktaki hava ile doludur. Vantilatör aynı zamanda bu sıcak havadan da kurtulmanızı sağlar.

Vantilatör Nasıl Soğutuyor – 2

İkincisi, vantilatör iyi bir buharlaştırıcıdır. Bunu deney yaparak gözlemleyebilirsiniz. İki farklı kağıt peçeteyi aynı oranda ıslatın ve birini normal bir ortama diğerini ise vantilatörün karşısına koyun. Vantilatör karşısında olan daha çabuk kuruyacaktır. Tıpkı rüzgar olduğu zaman çamaşırların daha çabuk kuruması gibi. İnsan cildi oldukça nemlidir ve sıcak havalarda nemlilik iyice artacaktır. Vantilatör bu nemin buharlaşmanına yardımcı olarak vücudunuzun daha çabuk soğumasını sağlar.

Aslında son verdiğimiz sebep insanlar için tehlikeli. Bu yöntem ile çok hızlı ısı kaybı yaşanır ve kaslarda ağrılara yol açabilir. Baş bölgesinde uygulanması ile de sinüzit olmanıza neden olabilir. Bu nedenle vantilatörün kullanılmasında dikkat etmeniz önerilir.

Vantilatörün Önerilen Kullanımı Nedir?

Vantilatörün doğrudan insanlara uzun süreler boyunca yönlendirilmesi zararlıdır. Bunun yerine odada hava akışını sağlayacak şekilde insanların başlarının en az 1 metre üzerine yönlendirilmesi daha doğru bir kullanımdır. Eğer odanızın sıcak olduğunu düşünüyorsanız vantilatörü pencerenize doğru tutarak sıcak havanın odanızdan bir an önce atılmasını sağlayabilirsiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.