Vakumlu Ortamda Balon Şişer mi ?

     İçine biraz hava eklenmiş balonun vakumlu ortamda hareketinin incelendiği video. Balon şişirildiği zaman iç basıncı ile dış basınç dengeleninceye kadar esneyecektir. Eğer balon düşük basınçlı bir ortama alınırsa içerde bulunan yüksek basınçlı gaz balonu esnetecek ve sonunda patlatacaktır. 8. dakika 49. saniyede  balonun hacminin en geniş olduğu ve patladığı anı izleyebilirsiniz.

     Balon Neden Patlıyor?

     Atmosfer basıncı yüz binlerce yıl sabit kalabilen ve küçük coğrafi değişimler ihmal edilirse kısa vadede çok değişken olmayan sabit değerlerdedir. Bu dengenin sağladığı ortam ise canlı yaşamının rahatlıkla sürdürülebilmesini sağlayan ortamı sunar. Kendini atmosferden soyutlamış sistemlerin (insanlar, hayvanlar, canlılar, basınç odaları, balonlar) atmosfer basıncına göre adapte olarak hayatta kalması ya da bütün olarak kalması bu dengenin bir sonucudur. Örneğin bir organizma vücut iç basıncını farkında olmadan atmosfer basıncına göre ayarlar, adapte eder. Bu adaptasyon canlının yüksek basınç altında sıkışmasına ve düşük basınç ortamında patlamasına engel olur. Fakat bir basınç ortamında yaşamaya alışmış bir türün farklı basınca sahip ortama alınmasıyla eğer basınç farklılığı yüksek ise yaşama şansı bulunmaz. Balonun içine bir miktar hava eklenerek vakum aracına alınmasıyla basıncın her düşüşünde balonun içinde bulunan maddeler daha dağınık yerleşmeye başlayacak, moleküller arası boşluklar artacaktır. Bu sebeple balonun esneme kapasitesine ulaşmasıyla balon patlayacak ve moleküller basınç kabına dağılacaktır. Eğer balon patladıktan sonra vakumlamaya devam edilseydi vakum aracının gövdesi içeriye doğru büzüşecek ya da cam ise kırılacaktı.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.