Uzayda Oksijen Yoksa Güneş Nasıl Yanıyor?

Merak Ettikleriniz: “Uzayda hava olmadığını, boşluk olduğunu biliyorum fakat oksijen olmadan güneşin nasıl yandığını açıklar mısınız?” Tolga Güngör

Öncelikle Güneş’te gerçekleşen reaksiyon kimyasal değil, dolayısıyla yanma değil. Güneş, içinde %73,46[1] oranında bulunan hidrojen (H) elementinin radyoaktif tepkimesi sonucunda ısı ve ışık yayar.

Ayrıntıya gelecek olursak hidrojen (H) elementi çekirdekleri birleşirse çekirdek tepkimeye girdiği için bu olaya radyoaktif tepkime denir. Bu sırada ortaya helyum (He) atomu ve enerji çıkar. Tepkime tıpkı aşağıdaki gibidir:

Güneş Tepkimesi

Bu sırada kütle kaybı meydana gelir. Kaybedilen kütle enerji olarak açığa çıkar. Kaybedilen kütlenin ne kadar enerjiye dönüştüğü ise Einstein’ın ünlü formülü E = m x cile hesaplanır.

Bu bir birleşme/kaynaşma yani füzyon reaksiyonudur. Güneş üzerinde bu olay milyonlarca yıldır doğal olarak gerçekleşmektedir. Güneş “yanar” ifadesi büyük bir kavram yanılgısıdır. Güneş yanmaz fakat büyük bir radyoaktif reaksiyon içindedir.

Kaynakça:
  1. Eddy, John (1979). A New Sun: The Solar Results From Skylab. Washington, D.C: NASA SP-402. ss. 37.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.