Uzaya Giden Astronotların Boyu 5- 7,5 cm Uzar

Dünya’yı terkedip uzaya yani yerçekimsiz ortama giderseniz boyunuzun 5 ila 7,5 cm arasında uzayacağını biliyor muydunuz?

ESA da çalışan astronotların uzaya yaptıkları yolculuklardan sonra boylarının geçici bir süreliğine arttğı gözlenmiştir. ESA bu durumunun sebebini ise yerçekiminin yokluğu olarak belirtmiştir. Dünya’nın yerçekimi nedeniyle normal boyumuzdan daha kısayız. Bunun sebebi yerçekiminin omurgamızı sıkıştırması ve sıkışan omurganın zamanla şeklinin bozulmasıdır.

Eğer uzaya giderseniz olmayan yerçekimi omurganızı sıkıştıramaz ve omurganızın arasındaki kıkırdak dokular esneyerek küçük uzamalara maruz kalır. Bunun yanında omurgadaki şekil bozukluğu düzelerek uzamaya katkı sağlar. Boyunuza oranla 5 ila 7,5 cm arasında boy artışına sahip olursunuz. Tabi Dünya’ya döndükten bir süre sonra bu uzamanın tümü eski haline döner.

Aynı durum uyurken de olur. 6-8 saat boyunca yatakta yatay pozisyonda uyuduğunuz için omurganıza yük binmez ve böylece sabaha 1 cm daha uzun olarak uyanırsınız. Tabi akşam yine bu uzamadan eser kalmayacaktır.

 

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.