Uzay Kirliliği Son Üç Yılda Tüm Zamanların 1.7 Katına Çıktı!

       Dünya'nın çevresi de kendisi gibi insanoğlu tarafından azımsanmayacak ölçüde kirletildi. Öyle ki yörüngede dolanan ve çapı 1cm den büyük olan cisim sayısı yaklaşık 700.000 i buldu. Bu nesnelerin içinde itiş takımları, modüller, eskimiş ve artık kullanılmayan uyduların yanınada astronot eldivenleri, konserve kutuları, küçük metal parçaları gibi nesnelerde bulunabilmektedir.

     Uzayın bu denli kirletilmiş olması astronomi faaliyetleri açısından risk oluşturabiliyor. Eğer bu nesneler bir uydu ile çarpışacak olursa yörüngesini değiştirip, uydunun Dünya'ya düşmesine sebep olabilir. Hatta daha düşük olasılıkla olsa bile uzayaşırı bir insanlı roketin bu nesnelerle çarpışması astronotların hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

     Uzay çöplerinin vakaları son zamanların en fazla miktarına ulaşmış durumda. Örneğin, birkaç yıl önce ABD'nin bir iletişim uydusu Rusya'nın ömrü bitmiş bir uydusu ile çarpışmıştı ve uydu tamamen kullanım dışı hale gelmişti. Çin ise 2007 yılında ASAT faaliyetleri (uyduları füzelerle vurarak yok etme) sırasında uzay boşluğuna 6000 den fazla parçanın yayılmasına sebep olmuştu.

     Uzay faaliyetlerinin daha az riskle yürütülmesi için boyutları kaydadeğer olan parçaların izlenmesi yapılmaktadır. Şu an için 17.000 parça NASA tarafından izlenmektedir[1]. İzlenen parçalar özellikle uzay faaliyetlerini riske atacak ölçüde olanlardan seçilmektedir.

     1958' de ABD tarafından fırlatılan "Vanguard I" isimli orta yörünge uydusu(solda) ilk uzay çöplüğü sayılabilir. Şu an için uzayda en fazla kalan uzay çöplüğ ünvanına sahip.[2]

     2008 den bu güne kadar geçirdiğimiz süre içinde uzaydaki parçacık sayısı tüm zamanların 1.7 katına çıktı. Üstelik bu rakam sadece NASA tarafından izlenen parçacıklar için geçerli, izlenmeyenler de sayılacak olursa uzayda ne kadar çok çöplük biriktiğini anlamak zor değil.

     Uzay çöplüklerinin Dünya'nın yerinde durmamasına (Güneş etrafında dönmesine) ramen Dünya ile beraber hareket etmesinin sebebi dünyanın yerçekimine bağlı olarak Dünya'nın etrafında kendilerine ait birer yörüngeye oturmuş olmalarından kaynaklanmaktadır. Uzay çöplükleri temizlenmesi çok zor olan kirliliklerdir. Aşağıdaki videodan uzay faaliyetlerinin başlangıcından itibaren 2011'e dek uzanan uzay kirlenmesine ait grafik ve animasyonu izleyebilirsiniz.

©

Kaynakça :

1. NASA Space Junk Monitoring
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Vanguard_1

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.