Utangaç Bitki: Mimosa Pudica

     Mimosa Pudica adı verilen bitki türü yabancı cisim temaslarında yapraklarını kapatarak tepki verebiliyor. Bunu ise basınç dengesini değiştirerek yapıyor.

     Halk arasında "Küstüm Otu" ya da "Mimoza Çiçeği" olarak isimlendirilen bu bitki sadece yabancı cisim teması nedeniyle kapanmıyor. Sert bir rüzgar da yaprakların kapanması için yeterli olabiliyor.

     Bitki bu kapanma hareketini savunma mekanizması olarak kullanıyor. İlk alınan temasta bitki yapraklarını kapatıyor, ikinci bir temasta gövdesine kadar olan kısmın suyunu geri çekerek bitkinin dikenlerinin açığa çıkmasını sağlıyor, bu sayede böceklere karşı avantaj elde ediyor. Bitkinin bu davranışının bilimsel ismi Nasti başlığı altında Sismonasti'dir. Sismonasti nin kelime anlamı "sarsıntı tepkisi" olarak isimlendirilebilir.

     Bitkinin yapraklarında bazı kaynaklarda belirtildiği gibi sinirsel bir alıcı yoktur. Elektriksel iletim gibi durumlar bu bitkilerde görülmez. Bitki sabit olduğu konumda sarsılması durumunda bitki hücreleri sahip olduğu suyu bırakarak büzüşür ve tüm hücreler aynı davranışı gösterdiği için bitkinin yaprakları sanki sulanmaya unutulmuş gibi bir yumuşaklık alır. Bitki hücreleri tekrar sarsılmadığı durumda yavaş bir şekilde su almya başlar ve bitki tekrar eski görünümünü alır. Bitkinin hücre başıncı sık sık düşürülürse, yani sık sık rahatsız edilirse bitki ölmekedir. Bu nedenle bitki rüzgarın çok sert olduğu yerlerde çoğalamamaktadır, genellikle nemli ve sık orman içlerinde yaşayabilmektedir.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.