Üç Boyutlu Lazer Deprem Haritası

     Jeologlar deprem sonrasında yeryüzünde nasıl değişiklik olduğunu daha kolay öğrenmeyi sağlayacak bir araç geliştirdi. Bu araç deprem sonrasında fayların nasıl davrandığı konusunda bilim adamlarına önemli bilgiler verebiliryor.

     ABD, Meksika ve Çin'den gelen bilim adamlarından oluşturulmuş ekip, 2010 Nisan'da Meksika'yı vuran 7.2 büyüklüğündeki depremin üzerinde çalışarak bu sistemi geliştirdi ve sistemin bundan sonraki yer hareketlerinde veriler elde etmede önemli katkılarda bulunacağı belirtildi. Yeni sistemin çalışma mantığı ise şu şekilde: Belirli aralıklarla yeryüzü değerleri lazer ile üç boyutlu olarak kaydediliyor ve herhangi bir deprem sonrasında ilgili bölge tekrar taranıyor ve aradaki milimetrik farklar dahi lazerin hassasiyetinden kaçamıyor. Böylece depremden önce – depremden sonra raporu oluşturuluyor.

National Science Foundation

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.