Üç Boyutlu İşlemciler

Yeni bir metod ile üretilecek üç boyutlu işlemciler halihazırda kullanılan işlemcilerden 1000 kat daha hızlı olabilir.

Bu iddia California’daki Stanford Üniversitesi’nin elektrik mühendisliği bölümünden geldi. İddiaya göre düz birleştirilmiş bir işlemciyi üç aşamalı hale getirerek bazı işlemler için hiç denenmemiş yepyeni bir programlama sistemi vaadediliyor.

Son 50 senede işlem gücünün katlanarak artması fakat herşeye rağmen şu anki teknolojiye yetişememesi yeni sistemlerin düşünülmesi gerektiğini ortaya çıkarıyor. Sadece 0 ve 1 lerin olduğu şu anki işlemci teknolojisine 3. bir durum eklenmesi hedefleniyor. Böylece taban aritmetiğine göre 2 lik sistemi kullanan bilgisayarlarımız 3 lük sisteme geçiş yapacak.

Günümüzde teknoloji yeni bir atlama yapma aşamasına gelmiş durumda çünkü Amerikan patent dairesi başkanı Charles H. Duel’in 1899 yılında dediği gibi “Artık daha fazla buluş yapılamaz, hepsi bulundu.” aşamasına gelindi. Yakın bir zamanda teknolojide devasal bir çağ atlama bekleniyor.

Intel’in kendisine koyduğu moore kanunu’nu belki duymuşsunuzdur. Bu kanuna göre her 18 ayda bir, işlemcsinde kullandığı transistör sayısının iki katına çıkacaktı. Zira bunu yapmakta günümüzde zorluk yaşamaya başladı çünkü atrık bu kadar çok transistörün soğutulması noktasında büyük sorunlar yaşıyor.

Belki çok daha az transistör ya da adını bilmediğimiz o keşif nesnesi milyonlarca transistörün yaptığı işlemleri binlerle yapabilecek. Ayrıca yapay zekanın gelişimi üzerinde çalışılan bulanık işlemci araştırmaları bu teknolojide çıkış noktası yaratabilir.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.