Türkiye’nin Yerli Otomobil Hamlesi

Türkiye yerli otomobil fikrini ilk otomobili gördüğü yıllardan beridir konuşmaktadır. Yıllar önce yapılan Devrim, Anadol gibi girişimler sürdürülmese de günümüze kadar birçok defa benzer girişimlerde bulunulmuştu tabi elde yeterince somut araç belirmedi.

Yakın bir zamanda yeni bir yerli otomobil denemesi başlatıldı. Hatta ilk prototipleri halka tanıtıldı fakat tanıtımı üretileceği söylenen yıldan insanların unutacağı kadar uzak. Evet, yerli otomobilin çıkacağı belirtildi fakat tarih olarak 2020 yılı öngörüldüğü eklendi. 2016 yılının başında olduğumuza göre yerli otomobile binmek için en az 4 yıl beklememiz gerektiği belirtilmiş olundu.

Yabancı otomobillerin ülkemize pazarlanması nedeniyle yıllık ithalatımız milyarlarca dolar açık vermektedir. Sadce bir yıllık “dizel motor” ithalatımız dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından 3 milyar dolar olduğu belirtilmişti. Ayrıca atmosferik ve turbo motorlar, bunun yanında diğer araç donanımları da eklendiğinde inanılması güç miktarda para bu yolla yurt dışına akmaktadır. Bunun en temel sebebi ise ülkemizde bilim ve teknolojiye olan ilginin yeterli seviyelerde olmayışı olarak görülebilir.

Yerli otomobilde en büyük önemin motor olduğunu düşünen insanlar çoğunlukta. Fakat otomobilin bir bütün olarak hizmet verdiğini unutmamak gerekir. Otomobilin çalışması için bütün aksamlarının doğru ve hatasız çalışması gerekir. Bu nedenle tek önemli noktanın en zor parçada olmadığını bilmek, tek tek önemini farketmek ve bir arada nasıl çalışacağını doğru kestirmek gerekir.

Türkiye’nin üretemediği parça eğer motor ve vites kutusu ise aslında bu konuda “sorun büyük değil” demek zor değil. Birçok kişi bilmiyor olabilir fakat Türkiye’de ONUK isimli milli bir firmamız mevcut. ONUK halihazırda bir aracın motoru ve vites kutusu hariç tüm parçaları üretilebilmektedir. Şimdilik iki farklı spor model üreten firma gelecekte milli araç üretebilecek en ciddi firmalardan birisi. Kendilerine bu yolda başarılar diliyoruz. (Aşağıdaki resimde Onuk marka aracın “Sazan” isimli modeli.)

Onuk Sazan

Yerli otomobil üretimi bu derece ciddi boyutlara gelmişken farkedilen diğer durum yabancı araçların sıfır ve ikinci el piyasasındaki fiyatlarında Dolar ya da Euro para birimlerine bağımsız olarak gerçekleşen büyük artışlar. Bunun nedeni ise ölmek üzere olan ikinci el araç piyasasının ucuz araçlarını stoklayarak araçları komisyonla beraber fahiş fiyatla tekrar kişilere satma mesleği. Özellikle orta gelir ve alt gelir kesiminin araç almayı düşünüyorsa biraz daha ertelemesi ve piyasaya yerli otomobillerin girişlerini beklemeleri tavsiyelerimiz arasında. ÖTV siz yerli otomobillerin piyasaya girmesi ile  2. el yabancı otomobillerin tercih edilmeyecek olması durumu doğacaktır. Bu ise aracınız için aldığınız fiyata yakın fiyatlarda müşteri bulamayacağınız anlamına geliyor. Bu durumda yaklaşık 60.000TL değerinde ikinci el bir otomobilin 40.000TL gibi fiyatlara düşmesi hesaplara göre mümkün görünüyor. Buna neden olarak yerli otomobilin seri üretime geçişi ile insanların çok daha ucuza sıfır araçları tercih edecek olması gösterilebilir.

Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Söylenene göre 2020 yi geçebilecek tarihler verilmektedir fakat bu tarih korkarız araçları piyasaya sürmek için oldukça geç kalınacak bir tarih. Ülkemizin önümüzdeki 4 yılda otomotiv sektörüne daha çok para harcayacak olması riskini ne kadar kısa sürede gerilere çekmeyi başarırsak bize göre ülke olarak çıkarlarımız o kadar elimizde bulunacaktır. Ülkemizin yerli firmalarının çabaları ile birleştirilerek ilk adımın bir an önce atılması için daha fazla beklenmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki fikrimiz #2020ÇokGeç

aunl

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.