Toprak Elektriği İletir mi? (Toprak İletken midir?)

Toprak Elektriği İletir mi? (Toprak İletken midir?)

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

[spoiler title=” Açıklamayı görmek için göster butonuna tıklayın.”]     Elektrik hareket ederken çift yönlü hareket söz konusudur. Akım bir yöne hareket ederken elektronlar tam ters yöne hareket etmektedir. Örneğin bir pilin enerjisinin bitmesi için – ve + kutupları arasındaki potansiyel eşitlenmiş olmalıdır fakat durum toprakta tamamen farklıdır. Toprak asla potansiyeli eşitleme mantığı ile çalışmaz, toprak elektriğin kutbu + ya da – ne olursa olsun ortamı nötrleştirmektedir. Eğer cisimde fazla é varsa toprağa çekerek veya az é varsa é göndererek nörtleştirmektedir.

     Toprak eğer yeryüzünden ayrılıp bir kaba alınırsa ve ıslatılırsa elektriği iletebilir hale gelecektir. Çok ince toz halindeki kahverengi toprak ısaltılmadığı taktirde direnci yüksek bir iletken gibi davranır. Bunun sebebi oksitlenmiş metallerden oluşmuş toprağın iletkenliğinin azalmasıdır.

[/spoiler]

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.