Temel Elektronik

     Elektrik bir tür çekim alanı oluşturduğu için enerji sahibidir ve bir yerde depolandığı zaman kullanılmak üzere metal denilen maddelerin üzerinden geçirilerek istenilen yere iletilebilirler. İletildikleri yerlerde çekim alanları oluşturarak enerjileri iş olayına dönüştürülmektedir, bu mesela bir motor olabilir, motorun içindeki parçaya sarılı olan kablolardan elektrik geçince etraftaki mıknatısları kendilerine çekerek merkezin hareketini sağlamaktadır. Elektriğin bir değişik enerji dönüşümü ise ısı enerjisidir. Normal bir lambanın üzerine elektrik verilince lambanın içindeki ince ve direnci yüksek tel üzerinden elektrik geçerken tel akkor halini alıp ısı ve ışık şeklinde enerjiye dönüşmektedir, lambalarda esas enerji ısı dır fakat ısı yayılması esnasında ışıkta yayıldığı için bu aydınlanmada kullanılmaktadır.

     Ayrıca elektrik depolanabilir bir enerji çeşididir. Daha sonra kullnılmak üzere pil, akü, kondasatör (kapasitör) üzerinde depolanabilir.

     DC akım en kolay depolanbilen akımdır pil, akü ve kondansatörler bu tür akımı depolamaktadır. AC akıma göre daha kararlı ve sabit (titreşimsiz) akım çeşididir. Küçük elektronik devrelerde genellikle bu kullanılır. Bu akım çeşidinde farklı olarak kutup sistemi vardır. Elektronlar her zaman (-) den (+) ya akım ise (+) dan (-) ye hareket eder.

Elektronik Birimlerinin Matematiksel Dönüşümü :

destror_twitter_1

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.