TED – Paylaşmaya Değer Fikirler

Sitenin:  
Adı TED
URL Adresi http://www.ted.com
Başlangıç Yılı 1994
Sloganı Paylaşmaya Değer Fikirler

 

 

 

 

     
     TED, içinde yalnızca konuşmacıların yer aldığı bir fikir paylaşım sitesi. Konuşmacılar genellikle mesleki anlamda profesyonel ya da bir deneyimli olsalar da hayat deneyimi ve fikir verme açısından olumlu olabilecek sıradan insanların konuşmaları da yer alıyor.

     TED içindeki konuşmacıların dili çoğunlukla İngilizce fakat TED bu konuşmaları neredeyse bütün dillere altyazı olarak çeviriyor ve bu dillerin arasında Türkçe de var. Örnek olarak Andrew McAfee' in "Geleceğin meslekleri neye benzeyecek?" isimli konuşmasında nelerden bahsettiğini öğrenmek için aşağıdaki videoyu izlemeniz yeterli:

     TED sayesinde ülkemizde fazla yaygın olmayan fikir paylaşma kültürüne sahip olabilirsiniz. Özellikle ülkemizde insanların düşünmeye ve dinlemeye zaman ayrımayı değer görmemesinden dolayı konuşmacıyı dinleyip söylediklerini düşünmek zor gelmektedir. Fakat ülkemizde çoğunluk nedeniyle tutmayan fikir paylaşımı kültürünü arıyorsanız ve düşünen bireyseniz TED tam size göre bir site. Hergün farklı fikirleri dinleyerek beyninizi geliştirebilir, yeni fikirler edinebilir ve gerçek kültür adına önemli farklılıklar kazanabilirsiniz.

     Çevirilere Nasıl Ulaşabilirim?

     Çevirilere ulaşmak için sitenin anasayfasına girdikten sonra üst menüdeki Translations bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. Çeviriler bölümüne girdikten sonra "Choose Language" açılır menüden Türkçe'yi seçtiğinizde Türkçe alt yazıya sahip tüm videolar açılacaktır.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.