Taşınabilir X-Ray Cihazı (Taşınabilir Röntgen)

     Alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen tarafından 1895'te icat edilen röntgen cihazı, bir derece insanların vücutlarının içini bıçaksız gözlemleyebilme şansı verdi. Bu teknoloji günümüzde halen kullanılmaktadır, üstelik ilk bulunduğundan beridir çalışma mantığında önemli bir değişiklik yok.

     Tüm araçların teknolojinin gelişimiyle birlikte küçüldüğü dünyamızda küçülen cihazlardan birisi de tıp alanında ciddi öneme sahip olan röntgen cihazları oldu. Aşağıdaki vidodan da inceleyebileceğiniz gibi röntgen cihazı orta boyutlu bir çanta büyüklüğüne kadar küçültülebildi.

     Bu kadar önemli bir cihazın küçültülebilmesi ise birçok aracın demirbaş listesine alınabileceği anlamına geliyor. Daha önceden taşınabilirleri ambulansa sığamayacak kadar büyük olan bu makinelerin en küçük boyutlu olanları videodakiler gibi olacağı için artık ambulanslarda hatta ambulans helikopterlerde bile olabileceği anlamına geliyor. Özellikle veteriner hekimlik dalında kullanılmak üzere üretilmiş bu cihazlar hayvanların hayvan hastanesine taşınma derdini de bir ölçüde bitiriyor.

     Tabiki teknoloji yanında bazı sınırlılıkları ve soruları da getirebiliyor. Aracın radyoaktifliği ve çekim sırasında çevreye zarar verip vermeyeceği ya da zarar verecekse ne kadar zarar vereceği konusunda bir bilgimiz yok.

     Firmanın ana sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

​​

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.