Tanka Gelen Füzeyi Havada Yok Eden Sistem – APS

     Günümüzde savaşmak neredeyse imkansız hale geldi, çünkü yeni savunma sistemleri o kadar etkili ki attığınız füze, mermi, bomba gibi nesneler hedefine ulaşmadan imha ediliyor. Bunu yapmak için ise yüksek hassasiyete sahip sensörler ve hızlı tepkili sistemler kullanılıyor.

     Aşağıdaki videoda yüksek hızlı kamera ile kaydedilmiş, yukarıda bahsettiğimiz sistemin nasıl çalıştığı konusunda görüntüler yer alıyor. Rusya tarafından geliştirilen ve Active Protection System (APS) adı verilen yeni savunma sistemi efsanevi tanksavar RPG-7 gibi çeşitli tank savarların tek atışla büyük bir tankı imha edebilmesi nedeniyle geliştirildi. Her türlü rokete ve kısmen bazı mermilere çözüm olan APS, henüz gelişim aşamasında olsa da oldukça fazla yol katedilmiş durumda.

     APS nin çalışma mantığı basit. Tankın üzerine gelen cismin hızını ve yönünü hesaplayarak derhal karşı saldırıya geçiyor ve tanka birkaç metre kala yaklaşan cisim imha ediliyor. Aslında tank mürettebatı için şok etkisi kısmen de olsa azalabilir fakat halen askerlerin bu sert patlamaya yakın olmaları nedeniyle yara almadan ya da şoka girmeden kurtulması pek mümkün görünmüyor. Dünyadaki bütün savaş araçlarının hiç kullanılmadan topluca imha edilmesi dileği ile…

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.