Suyu Havada Durdurmak!

Şu an için bu teknoloji mümkün değil fakat en azından görüntü olarak suya havada duruyor izlenimi verebilirsiniz. Bunu yapmak için fazla basınçlı olmayan düzenli bir su akışına ihtiyacınız olacak. Bunu akvaryum su temizleme motoru ile halledebilirsiniz. Bunun yanında 2+1 ses sisteminde kullanılan sub-woofer sahibiyseniz bunu evinizde yapmanız mümkün. Yazılım olarak ise Magix Music Maker ya da Sound Forge gibi ses üretim yazılımlarını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki videodan suyu titreştirme deneyini izleyebilirsiniz.

Videodaki deney aslında ufak bir buluş sayılabilir, deneyde hortum bir hoparlörün üzerine ses çıkış yönüne doğru bantlanıyor ve suyun üzerine titreşimi hesaplanmış bir ses gönderiliyor. Su ise titreşime uygun olarak damlamaya devam ediyor. Bu durum aslında yalnızca kamera ile alakalıdır. Bu durumun gerçek ismi tam olarak Stroskobik Etki dir. Kameranın tam olarak ses dalgası 24Hz olduğunda suyu donuk göstermesi aslında kameranın saniyede 24 kare fotoğraf aldığı anlamına gelmektedir. Deneyi yapan kişi sistemi 23Hz olarak ayarladığında damlaların yukarıya çıkması ise kameranın her seferinde bir kare eksik olan görüntüyü 23 – 22 – 21 – 20 şeklinde pozisyonlarda alması nedeniyle olmaktadır. Yani saniyede bir kare geriye sarılmaktadır. Çıplak gözle bu etkinin gözlemlenmesi için kişiye göre değişen Hz ayarları denenmelidir. İnsan gözü saniyede 15 kare ile 25 kare arasında görüntü almaktadır fakat görüntüler arası yumuşak geçiş olmasından ve çomak reseptörlerin koni reseptörlere göre yanal hareketleri daha iyi yakalamasından dolayı, çıplak gözle kamera çekimi kadar net görüntü elde edilemez.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.