Suyu Buz ile Kaynatmak

      Suyun kaynama noktasını belirleyen en önemli etmen atmosfer basıncıdır. Atmosfer basıncı suyun kaynama noktası üzerinde o kadar etkindir ki suyun üzerindeki basınç değiştirilerek  10 derecede de 150 derecede de kaynaması sağlanabilir. Bunun en yakın örneklerinden birisi de evlerdeki düdüklü tencerelerdir. İçinde su olan düdüklü tencere ateşe koyulduğu zaman, üzerinde bulunan basınç ayarlayıcı mekanizma sayesinde atmosfer basıncının üzerinde kaynama noktası sağlamaktadır. Bu özellik ise yemeğin daha iyi pişirilmesi için kullanılmaktadır. Bu özelliği tersine çevirdiğinizi düşünün o zaman ne olurdu? Bunun içinvideoda gördüğünüz deneyi yapmanız gerekmektedir.

     Bir cam şişe içine biraz su ekleyin ve direk ateşe maruz kalmayacak şekilde içindeki suyun şişenin ağzı açık kalacak şekilde kaynayıncaya kadar kalmasını sağlayın. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra şişenin ağzını sıkıca kapatın ve şişeyi ters çevirin. Ters çevirdiğiniz şişenin alt kısmına buz koyun. Şişedeki su birazdan kaynamaya başlayacaktır. Bunun sebebi şu şekilde açıklanabilir: Şişedeki su sıcaktır ve ateşten alındığı andan itibaren soğumaya başlamıştır. Şişedeki su sıcak olduğu için genleşmiş halde bulunur. Eğer şişedeki sıcak suyun hacmi şişe ile sınırlandırılmışsa soğurken sürekli basınç kaybedecek ve suyun üzerindeki basınç ortamdan çekildiği için su buharlaşmaya başlayacaktır. Buharlaşırken ise bunu kaynama görüntüsü ile yapacaktır fakat kaynarkende sürekli soğumaya devam edecektir. Buzun bu işlemdeki görevi ortamın soğuma hızını artırmak ve deneyi gözlenebilir hale getirmektir.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.