Su Kullanarak Dev Bir Mercek Yapmak

     Biraz şeffaf kaplama malzemesi ve biraz su kullanarak istediğiniz büyüklükte mercek yapmanız mümkün. Proje için şeffaf kaplama malzemesi ve bunun biraz gergin biçimde yerleştirileceği çerçeve gerekiyor. Şeffaf malzemeyi çerçeve üzerine yerleştirdikten sonra üzerinde ne kadar büyük istediğinize bağlı olarak gereken miktarda su dökmeniz gerekiyor. Su döküldükten sonra ağırlık oluşturarak cismin altında merceklerde olan eğimin benzerini oluşturuyor. Aşağıdaki videodan yapılmış halini ve çalışmasını izleyebilirsiniz.

 

Bu proje ile üreteceğiniz mercek aslında tam mercek değil, yarım mercektir fakat çalışma prensibi açısından hiçbir sorun oluşturmaz çünkü oluşan mercek yine ince kenarlı mercek olacaktır. Örneğin soldaki resimde ince kenarlı merceklerin genel tiplerini görebilirsiniz. Genellikle bilinen tip mercek en sağdaki gibi her iki yönü şişkin olan merceklerdir, ortadaki ise genellikle gözlük camlarında kullanılır. Bu projede yapacağınız mercek en soldaki merceğin aynısı olacaktır.

     Bu proje ile elde edeceğiniz ortalama enerji 1/3 Kilowatt/Saat olarak hesaplanmış. Tabi merceğin şekline, iklime, ve coğrafi konuma göre değişiklikler olabilecektir. Merceğin büyüklüğü ne kadar artırılırsa odak noktası o kadar uzaklaşmaktadır, bu sebeple yapacağınız merceğin boyutuna göre yüksekliğini de artırmanız gerekebilir. Bu çevre dostu proje sayesinde ateş kullanmadan yemek pişirebilir, çakmak kullanmadan ateş yakabilirsiniz.

Avatar

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.

Su Kullanarak Dev Bir Mercek Yapmak” için bir yorum

 • Avatar
  29 Haziran 2014 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  çerçeve kare değilde yuvarlak olsaydı, odak noktası daha küçük ve etkili olurdu.

  Yanıtla
 • Avatar
  19 Şubat 2014 tarihinde, saat 20:29
  Permalink

  peki bu üstü nasıl yapılıyor,çerçeve dediğiniz şeyi biraz daha açıklar mısınız ? lütfen

  Yanıtla

Yorum Yaz