Su Kullanarak Dev Bir Mercek Yapmak

     Biraz şeffaf kaplama malzemesi ve biraz su kullanarak istediğiniz büyüklükte mercek yapmanız mümkün. Proje için şeffaf kaplama malzemesi ve bunun biraz gergin biçimde yerleştirileceği çerçeve gerekiyor. Şeffaf malzemeyi çerçeve üzerine yerleştirdikten sonra üzerinde ne kadar büyük istediğinize bağlı olarak gereken miktarda su dökmeniz gerekiyor. Su döküldükten sonra ağırlık oluşturarak cismin altında merceklerde olan eğimin benzerini oluşturuyor. Aşağıdaki videodan yapılmış halini ve çalışmasını izleyebilirsiniz.

 

Bu proje ile üreteceğiniz mercek aslında tam mercek değil, yarım mercektir fakat çalışma prensibi açısından hiçbir sorun oluşturmaz çünkü oluşan mercek yine ince kenarlı mercek olacaktır. Örneğin soldaki resimde ince kenarlı merceklerin genel tiplerini görebilirsiniz. Genellikle bilinen tip mercek en sağdaki gibi her iki yönü şişkin olan merceklerdir, ortadaki ise genellikle gözlük camlarında kullanılır. Bu projede yapacağınız mercek en soldaki merceğin aynısı olacaktır.

     Bu proje ile elde edeceğiniz ortalama enerji 1/3 Kilowatt/Saat olarak hesaplanmış. Tabi merceğin şekline, iklime, ve coğrafi konuma göre değişiklikler olabilecektir. Merceğin büyüklüğü ne kadar artırılırsa odak noktası o kadar uzaklaşmaktadır, bu sebeple yapacağınız merceğin boyutuna göre yüksekliğini de artırmanız gerekebilir. Bu çevre dostu proje sayesinde ateş kullanmadan yemek pişirebilir, çakmak kullanmadan ateş yakabilirsiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.