SpaceX Falcon Heavy Uçuşu ve Taşıyıcıların Dünya’ya Geri Dönüşü

Amerikan SpaceX planladıkları yeni bir fırlatma sisteminin tanıtımını içeren aşağıdan izleyebileceğiniz ayrıntılı animasyonu yayınladı.

Animasyonda görüleceği gibi uzaya fırlatılacak olan modülü taşıyan devasal taşıyıcı parçalar bu teknoloji sayesinde tekrar kullanılabilecek. Taşıyıcılar modülü uzaya bıraktıktan sonra yeryüzündeki hedefine iniş yapabiliyor. Böylece bir sonraki fırlatma daha az masraf oluşturuyor.

Yeni sistemin tek özelliği geri dönebilmesi değil. Güç konusunda da oldukça etkili. Zira animasyondaki fırlatma hesaplara göre, on sekiz adet Boeing 747 uçağının tam güçle oluşturduğu çekim kuvveti ile yapılıyor. Bu güç ise bir fırlatma işlemi için oldukça yüksek bir güç anlamına geliyor.

Dünyanın en güçlü roketi olacak olan SpaceX Falcon Heavy operasyonel alanlarda hizmet verecek.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.