Sonsuz Döngülü Devridaim Makineleri Gerçek mi?

Özellikle çocuk yaşlarda bilime merak saran herkes denemiştir bu tür makinelerden yapmayı. İlk hamle insan tarafından başlatılır ve yapılan makine sonsuza kadar hareketi sürdürür. Fakat bu tür makineler teorik olarak da olsa yoktan enerji var edemez ya da var olan enerjiyi yok edemez.

Sonsuz döngülü araçlar bu güne kadar yapılmamıştır ve bundan sonra da yapılamayacaktır. Bu kadar kesin bir bilgi veriyor olmamızın sebebi fizik kurallarının kesinliğidir. Sonsuz döngü için tıpkı uzayda olduğu gibi sürtünmenin olmadığı bir ortam gereklidir. Burada ise potansiyel enerjinin kinetik enerjiye kayıpsız dönüşü sonucunda sonsuza kadar bir döngü elde edilir.

Birçok insan ise mıknatıs kullanarak sonsuz döngülü makine yapmayı dener ve gerçekten içlerinde başaranlar vardır fakat bu gerçek bir başarı mıdır? Malesef burada yoktan enerji üretebilmekten bahsedemeyiz. Çünkü günümüzde mıknatıs üretmek için oldukça büyük enerji harcanır. Özellikle Neodymium bir mıknatıs yapılırken üzerine oldukça büyük miktarda elektrik verilerek kutuplanması sağlanır. Aslında kullanılan enerji mıknatısın enerjisidir. Buraya tıklayarak mıknatıs üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda daha önceden yapılmış sonsuz döngülü devridaim makinelerini inceleyebilirsiniz. Tümü çalışıyor gibi görünmektedir fakat sahtedirler. Yani sistemlere motor eklenerek sanki çalışıyor gibi gösterilmektedir.

Aşağıdaki videoda ise döngü var gibi görünen araçların nasıl çalıştığı gösterilmiş.

Özetle: “Kesin ip var…” -Cem YILMAZ :)

Avatar

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.

Sonsuz Döngülü Devridaim Makineleri Gerçek mi?” için 14 yorum

 • Avatar
  05 Nisan 2017 tarihinde, saat 21:49
  Permalink

  1. deney doğrudur hava basıncı suyu yukarı cıkarır

  Yanıtla
 • Avatar
  25 Şubat 2015 tarihinde, saat 22:07
  Permalink

  sitenizin adı bilim teknoloji ama farkındayımki en basit şeyleri bile bilmiyorsunuz.. mıknatısta kaybolacak bir enerji yoktur arkadaşlar.. elbet birgün özelliğini yitirecektir, ama bunu milyon yılla ölçüyorlar.. mıknatısda bir enerji değil, atom yapısından dolayı mıknatıs özelliğini almıştır.. Neodymium mıknatıslara evet bir enerji uygulayarak mıknatıslaştırılıyor, fakat burda bilinmesi gereken enerji depolamıyorlar. yaptıkları işlem atom yapısını bozmak için yapılan bir işlemdir.. konunun başında yazılanlar ve konuyu açan kişi fazla bir bilgi edinmeden burada yazmış ama. bildikleri genelde yanlış. şuan tam hatırlayamıyorum ama Amerika başkanı ( hangisi olduğunu hatırlayamıyorum ) Albert Einstein’a bir mektup gönderir ve devrim daim diye bildiğimiz makinenin mümkün olup olmadığını sorar.. Einstein cevap olarakta, bugünün teknolojisiyle mümkün olmadığını söyler.. anlıyacağınız Einstein bile bunun mümkün olduğunu fakat ozaman teknolojisiyle mümkün olmadığını belirtmiş… netten araştıra bilirsiniz bunları.

  Yanıtla
  • Avatar
   26 Şubat 2015 tarihinde, saat 00:30
   Permalink

   merhaba erhan, düşüncelerini açıkladığın için teşekkür ederim, içerik bana ait. Eğer bilimsel olarak hatamı ispatlarsan düzenlemeyi senin adınla birlikte yayınlayacağım.

   Mıknatıslarda enerji vardır. Bu enerjiye manyetik enerji denir. Manyetik enerji ile elektrik enerjisi arasındaki ilişki Maxwell denklemleri kullanılarak bulunur.

   B manyetik alanındaki bir mıknatısın manyetik momentinin m potansiyel enerjisi, manyetik çift kutup moment vektörü değişimdeki manyetik torkun işi olarak tanımlanır ve aşağıdaki formül ile bulunur:

   E p,m = -m x B

   İkincisi I akımı taşıyan bir indüktörün L manyetik depolama kapasitesinde depolanan enerji aşağıdaki formül ile bulunur:

   E p,m = 1/2 x L x I ^ 2

   Yani neodymium mıknatısa ne kadar enerji depolayabileceğinizi hesaplamanız mümkün.

   Bir mıknatıs ancak manyetik olmayan ortamda çok uzun süreler manyetiklik özelliğini korur, bahsettiğiniz gibi milyon yıl devam eder mi bilemiyorum fakat uzundur. Eğer mıknatısı manyetik ortamda hareket ettirirseniz demanyetize olur ve bunu yeterince güçlü bir manyetik alanda 2-3 saniyede bile yapmanız mümkün. Bunlar hakkında daha fazla bilgi için demanyetizasyon başlığımı okumanı davsiye ederim:

   https://www.bilim-teknoloji.com/miknatis-nasil-demanyetize-edilir/

   İkincisi mıknatısların nasıl üretildiği konusunda içerik hazırlamıştım bunu da okumanı tavsiye ederim:

   https://www.bilim-teknoloji.com/miknatis-nedir-miknatis-hakkinda-detayli-bilgi/

   Evet Einstein haklı, o zamanki teknoloji ile mümkün değildi fakat şu anki teknoloji ile de mümkün değil. Bilim adamları umutludur gelecek konusunda, ilerde yapılabilir tabiki fakat bu çok ütopik bir hedef, bilimde imkansız yoktur bu sayede araştırmalar devam eder. Umutsuzluğa kapılmayın, çok çalışıp bu özelliği belki siz keşfedersiniz. :)

   Yanıtla
   • Avatar
    26 Şubat 2015 tarihinde, saat 18:06
    Permalink

    selam aunl yazdıklaırnı okudum ve kendimden emin olmak için. bir bilene sormak istedim. evet senin yanılgın şu mıknatıslara her hangi bir şarj olayı yok.. bu işlermler atom yapısını bozmak için yapılan işlemler olduğunu fizik mühendisi ( aynı zamanda yakın arkadaşım) kendisi söyledi.. zaten atomlar enerjiden oluşur, bu cepte, mıknatıslar ise maddenin atom yapısını bozmak.. bunu garantiye almak için netten birkaç güvenilir sitedende teyit ettim.. mıknatıslarda bir enerji yüklemesi yoktur.. sadece atom yapısını bozarak, mıknatıslık özelliği kazandırılmıştır. en azından benim araştırmalarımda hep bu sonuç çıkıyor.

    Yanıtla
    • Avatar
     26 Şubat 2015 tarihinde, saat 22:13
     Permalink

     Öncelikle fizik mühendisi arkadaşınız ile görüşmek isterim. Eğer Maxwell ve Newton’un bulgularında hata bulmuşsa çağımızın Einstein’ı olabilir. :)

     1) Yanılgı varsa bile bana ait değil bunu bulan bilim adamlarına ve okutan üniversitelere ait çünkü Maxwell’in bulgularıdır bunlar kendime ait değil, ben sadece aktardım.

     2) Atomlar enerjiden oluşmaz. Bilinen en modern teori olan elektron bulutu modeline göre nötron, proton ve elektron dan oluşur.

     3) “Atom yapısını bozmak” ile kastettiğinizi anlamadım. Elektron koparmak ya da eklemek ise kastınız bu atomun yapısını bozmaz, kararlı ya da kararsız hale getirir.

     4) Sonsuz döngülü makineler tamamen safsatadır, inanmayınız. Newton’a, Maxwell’e, güveniniz. :)

     X kadar enerji harcarsanız maksimum X kadar enerji edlde edersiniz. Fakat enerji üretmek için X+1 enerji lazım olduğu için sistem yavaş yavaş durur ve sonsuz enerji hayali suya düşer. Kanıt: 2+2 = 4

     Yanıtla
     • Avatar
      27 Şubat 2015 tarihinde, saat 10:04
      Permalink

      peki aunl bey. en kısa zamanda arkadaşımla sizi karşı karşıya getireceğim.. ondan dinlerseniz sanırım daha mantıklı gelecektir bu söylediklerim size.. ve bu arada bir zamanlar sizin şu fizik kurallarınız, yoktan enerji üretilemez derken, ışığıda bir enerji saymazken, şuan güneş ışığından ( dikkatinizi çekerim güneş ısısından demiyorum ) güneş ışığından elektrik üretiliyor. sonra bu gerçekleşince ne dediler ışık bir enerjidir değip hemen bi geri dönüş yaptılar.. peki su, suyun bir kaldırma gücü var, bu bir güçmüdür evet bir güçtür. yer çekimininde bir çekim gücü var peki bu bir güçmüdür evet buda bir güçtür.. belki bizler görmeyiz ama eninde sonunda, sizde gayet iyi biliyorsunuzki bunu aşacaklar ve fizik kuralları bir daha yıkılacak.. şimdi biraz mantık yaparsak fizik kurallarında okadar çok yıkılan şeyler olduki.. izafiyet teorisi bugün tartışılır duruma gelmiştir. ve hatta tanınmış çoğu bilim adamı izafiyet teorisi çökertildiğini söylemektedir.. netten bu konu hakkında araştırma yapa bilirsiniz. bence henüz fizik kuralları adı konmamıştır. önümüzdeki yüz yılda bu kuralların yeniden yazılacağını bence sizde ben kadar biliyorsunuz.. hafta sonu inş bir aksilik olmazsa. arkadaşımla burda gerekirsetelefonda sizi konuşturmak isterim.. ayrıca kendisi kuantum fizikçisidir. o kişiden size ters düşecek farklı fikirler duymanız gayet doğal olacaktır. ve dünyayı değiştirecek birileri varsa (geleceğe yön verecek) bence bu kişilerde kuantum fizikçileridir.. kuantum fizikçilerinin sıt görüşlerini gayet iyi bilirsinizdir bugün cern deneyinde görev alan fizikçilerin hepside, kuantum fizikçileridir..

     • Avatar
      27 Şubat 2015 tarihinde, saat 11:35
      Permalink

      Tekrar merhaba Erhan Bey,

      Tabii ki bilim size neyin doğru olduğunu söyleyemez ve bu güne kadar söylememiştir. Sadece doğruya en yakın olanı söylemiştir. Bu nedenle fizik kuralları da doğal olarak yıkılacak yeniden inşa edilecektir. Bu beklenen bir şey. Bu nedenle sizin gibi insanların davranışları bilimin gelişmesi adına çok iyi özellik. Öncelikle “bu kuralları Newton bulmuş, Einstein bulmuş hemen ezberleyelim kesin doğrudur” diye bakmıyorsunuz, şüphe ile bakıyorsunuz. Bilimde olması gereken de budur. Zaten laboratuvarlarda sonucunu bildiğimiz halde deney yapmaya devam ediyoruz çünkü bilim kanıta dayanır. Evet su 100 derecede kaynayacak fakat yine de deneriz, böylece bilim gerçek amacına ulaşır. Sizi bilime olan inancınızdan dolayı tebrik ederim, umarım çalışmalarınızda başarıya ulaşırsınız. :)

      “İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.” -Nikola Tesla

 • Avatar
  06 Şubat 2015 tarihinde, saat 07:40
  Permalink

  birini hayatı boyunca boşluktan koşturmak istiyorsan yanlış bilgi verirsin bilmiyorsan susarsın bu senin makaleni okuyup umutsuzluğa kapılacak birini nasıl doğruya ulaştıracağız artık ??? ya sana inanmışsa … ????

  yer çekimi her an her saniye kuwetle çalışıyor sürtünmen yer çekiminin kuwetinden az ise ve çekimin oluşturduğu etki 2. parçanı herekete geçirebilecekse döngü makinan hazır demektir fark ettiyseniz makineler çalışıyor ve her biri dediğim sistemle

  darvinin sisteme iyi bakın ovale benzer yapıyla geri dönüşü yumuşatmış ve yer çekimi ile değişim yapıyor.bu makineler neden dik diye sormuyormusunuz kendinize yatay olurlarsa Yer çekiminden enerjiyi alamazda ondan …. Mıknatıslar ile boşlukta ve yatay bir yerde de böyle bir şeyi yapabilirsin manyetik çekim kuwetine 2 parçayı biri gelirken diğeri gider şeklinde oval bir mekanizmaya koysan zaten kendi gözünle görürsün orada da fazla enerji yalpalanmaya sebeb olur ondan dolayı enerji elde edersin su sisteminde de basınç olayı karşımıza çıkıyor neden okyanus altında basınç artıyor huni devir daimin gücünü verecek kadar basıncı (U)şeklindeki yerden kanala basınç veriyor ondan dolayı devir daim oluyor orada yer çekimi ve basınç var Çok zekisiniz okulda öğretilen

  Termodinomik ve Fizik enerjinin kanunu boşlukta geçerli Dünya boşluk değildir.

  Yanıtla
  • Avatar
   06 Şubat 2015 tarihinde, saat 07:51
   Permalink

   Kısacası Termodinomik ve fizik boşlukta bile geçerli olsa Mıknatısın alanına Manyetik ALAN diyoruz Manyetik boşluk değil :D

   Yanıtla
   • Avatar
    07 Şubat 2015 tarihinde, saat 20:39
    Permalink

    Newton’un hareket yasalarını doğru olarak kabul ediyorsanız bu makinelerin sadece troll amaçlı olduğunu biliyor olmalısınız.

    İkinci konuda haklısınız, mıknatıs ile döngü elde etmek mümkündür fakat mıknatısın enerjisi bitene kadar. Evet, mıknatısın enerjisi sonsuz değildir ve biter buna mıknatısın demanyetizasyonu denir. Bir mıknatısı manyetik hale getirmek için fabrikada mıknatıslara elektrik enerjisi verilerek kutuplanır. Yani içindeki enerji zaten dışardan verilmiş durumda. Buna ek olarak bir mıknatıstan geri alabileceğiniz maksimum enerji %100 den küçük olacağı için sadece mıknatıs kullanarak sonsuz enerjiyi geçtim aynı enerjiyi elde etmeniz imkansızdır.

    Tabi siz genç mucitlere güvenim tam :) laboratuvarlar sizin, istediğiniz deneyi yapın.

    Nikola Tesla’nın dediği gibi: “İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.” ;)

    Yanıtla
 • Avatar
  20 Kasım 2014 tarihinde, saat 13:46
  Permalink

  Arkasına motor takıp video çekmek zor bi iş değil, ama fizik asla yanılmaz diyorsunuz ya; moment de fiziğin bir parçası ;) bu tür kendinden dönen (ya da hareket eden) sistemler moment farkından dolayı harekete geçiyor. Sistemin harekete geçebilmesi için, örnek olarak o örümcek kolları, bağlı olduğu dairesel dik zeminden daha ağır olmalı ve de o zeminin sürtünme katsayısı çok düşük olmalıdır. Bugün ahşaptan bir prototip hazırlama niyetim vardı ama bu yazınızı okuyunca bi revize edeyim dedim. Hazırlayınca sistemin hareket halinde bi videosunu burada yoruma link olarak ekleyeceğim. Herşey karalanabilir ama mantıksızlıkları da görmeniz lazım, evet sonsuz dönmez, herşeyde bir limit hız vardır ancak sistemin çalışması imkansız demek de kendi inandığınız doğrulara ters düşmez mi?

  Yanıtla
 • Avatar
  29 Mart 2014 tarihinde, saat 22:04
  Permalink

  konu için teşekkürler dervidaim makineleri çalışmaz kısacası :?

  Yanıtla
  • Avatar
   26 Şubat 2015 tarihinde, saat 00:40
   Permalink

   çok isterdim çalışmasını ama şu anki teknoloji ile mümkün değil. :)

   Yanıtla
 • Avatar
  09 Mart 2014 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  Süper bir paylaşım olmuş. Teknoloji gelişebilmek için bu gibi projelerin üzerine daha fazla eğilmeliyiz.

  Yanıtla

Yorum Yaz