Sonsuz Döngülü Devridaim Makineleri Gerçek mi?

Özellikle çocuk yaşlarda bilime merak saran herkes denemiştir bu tür makinelerden yapmayı. İlk hamle insan tarafından başlatılır ve yapılan makine sonsuza kadar hareketi sürdürür. Fakat bu tür makineler teorik olarak da olsa yoktan enerji var edemez ya da var olan enerjiyi yok edemez.

Sonsuz döngülü araçlar bu güne kadar yapılmamıştır ve bundan sonra da yapılamayacaktır. Bu kadar kesin bir bilgi veriyor olmamızın sebebi fizik kurallarının kesinliğidir. Sonsuz döngü için tıpkı uzayda olduğu gibi sürtünmenin olmadığı bir ortam gereklidir. Burada ise potansiyel enerjinin kinetik enerjiye kayıpsız dönüşü sonucunda sonsuza kadar bir döngü elde edilir.

Birçok insan ise mıknatıs kullanarak sonsuz döngülü makine yapmayı dener ve gerçekten içlerinde başaranlar vardır fakat bu gerçek bir başarı mıdır? Malesef burada yoktan enerji üretebilmekten bahsedemeyiz. Çünkü günümüzde mıknatıs üretmek için oldukça büyük enerji harcanır. Özellikle Neodymium bir mıknatıs yapılırken üzerine oldukça büyük miktarda elektrik verilerek kutuplanması sağlanır. Aslında kullanılan enerji mıknatısın enerjisidir. Buraya tıklayarak mıknatıs üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda daha önceden yapılmış sonsuz döngülü devridaim makinelerini inceleyebilirsiniz. Tümü çalışıyor gibi görünmektedir fakat sahtedirler. Yani sistemlere motor eklenerek sanki çalışıyor gibi gösterilmektedir.

Aşağıdaki videoda ise döngü var gibi görünen araçların nasıl çalıştığı gösterilmiş.

Özetle: “Kesin ip var…” -Cem YILMAZ :)

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.