Somut ve Sonsuz Fraktal Yaratmak

Videoda göreceğiniz matematiksel ve geometrik şekillerin birer fraktal olması aslında biraz da stroboskobi ile ilgili. (Aslında biraz değil oldukça) Çünkü şekillerdeki fraktalı görüntüleyebilmek için kullanılan kameranın saniyede yakaladığı kare sayısının bir eksiği ya da bir fazlasının yaklaşık 50 katı kadar dakikada devir elde edildiği durumda cismin fraktal görüntüsü harekete geçiyor. Bu nedenle aslında bu video başlı başına bir stroboskobi videosudur denilebilir.

Videodaki geometrik şekiller altın açı denilen bir açı ile yerleştirilmiş nizami parçacıkların üst üste dizilmesi ile oluşturuluyor. John Edmark isimli bilim insanı tarafından geliştirilen matematiksel şekiller bir platform üzerinde yüksek devirlerde döndürülerek hareket eden sonsuz bir fraktal oluşuyor.

Yapılan işlemin formülü ise altın açı ile hesaplanıyor. Altın açı şöyle hesaplanıyor:

  • Bir daire düşünün. Bu dairenin 137,5° lik merkez açısının gördüğü yay “B” olsun.
  • 360° den geriye kalan merkez açının gördüğü yay ise “A” olsun.
  • Bu açı B/A = A/(A+B) formülü ile bulunuyor. (Videoda verilen formül hatalıdır, düzeltilmiş hali bizim yazdığımız gibi olmalıdır)
  • Bu formüle doğada da birçok noktada uyum sözkonusu. Çok taç yapraklı çiçeklerin taç yapraklarının birbirine olan açısı, ay çiçeğinin çekirdeklerinin birbirine göre açısı, kozalak dişlerinin birbirine göre açısı… vb. birçok alanda gözlem mevcut.

Araştırmacı bu sayılardan yola çıkarak yarattığı fraktalların kusursuz olduğunu gözlemiyor ve bir stroboskop ışığı altında çevirdiği zaman kamera ile yakalanan görüntüsü ile ürettiği fraktalları videoda sergiliyor. Videodaki bilim insanının diğer çalışmalarına ulaşmak istiyorsanız ikinci paragrafta isminin üzerine bağlantı verilmiştir.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.