Sıvı Azota Çıplak El Sokmak ve Leidenfrost Etkisi

Sıvı azota elinizi sokmak aklı başında bir insanın yapmak istemeyeceği birşeydir. Zira sıvı azot içinde elinizin birkaç saniye durması şok hızında donup kırılarak kaybedilmesine yol açabilir.

Azot -195,79°C de kaynamaya başlar, yani sıvı azot istiyorsanız elinizdeki azotu -195,79°C nin altına kadar soğutmanız lazım. Bu nedenle içine konulan cismi şok hızında dondurmaktadır. Sıvı nitrojene el sokmak ise en hafif olarak “soğuk yanığı” denilen bir duruma yol açar.

Yazımızı okumaya devam etmeden önce “Leidenfrost Etkisi“nin ne olduğunu buraya tıklayarak öğrenmenizde fayda var.

Peki videodaki kişinin elini sıvı nitrojene sokup görünürde herhangi bir zarar almamasının sebebi nedir?

Sorunun cevabı Leidenfrost Etkisi dir. İnsan vücudu yaklaşık olarak 36,5°C dir, kaynama noktası -195,79°C olan bir sıvıya insan eli girerse sıvıyı büyük bir hızla kaynatmaya başlar. Buharlaşan sıvı el ile sıvı arasında bir duvar oluşturur ve kişinin eli herhangi bir zarar görmez.

Fakat zarar görmemek için elin 1 saniyenin altında girip çıkması lazım, eğer 1 saniyeden fazla kalırsa kişi yaralanacaktır hatta elini bile kaybetmesi mümkündür. Bu nedenle eğer biryerlerde sıvı nitrojen falan bulursanız ona elinizi sokmayın. :)

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.