Sıcak Buz Yapımı – Sodyum Asetatlı “Sihirli Isıtıcı” ların Tehlikesi

     Tıbbi ve kimyevi madde satan mağazalardan bulabileceğiniz Sodyum Asetat (CH3COONa) ile ilginç bir deney yapabilirsiniz. Genellikle "Sıcak Buz" olarak nitelen jel şeklinde madde, sarsıldığı ya da bir kenarından hareketlendirildiği zaman domino etkisiyle yarı katı bir hale geçebiliyor. Videodan bir örneğini izleyebilirsiniz. Sodyum Asetat ile yapılan "Sihirli Isıtıcı" ların risklerinden korunmak için ise yazının devamını okuyunuz.

     Isıtıcıların Tehlikesi Nedir?

     Bu madde ile yapılmış olan ve "Sihirli Isıtıcı" olarak isimlendirilen mükemmel fakat kullanmak konusunda çok bilinçli ve dikkatli olmak gereken araç insanların kullanım hatalarından kaynaklanan yaralanmalarına bağlı olarak satışı birçok yerde durdurulmuştu. Halen internet sitelerinde bulmanız mümkün olan araçları kullanmayı düşünürseniz kullanıma hazırlarken (yani kaynatırken) başından ayrılmayın ve aşırı kaynatmayın. Eğer ocakta unuttuysanız muhtemelen Sodyum Asetat genleşecek ve kaplamasında delik açacak ve solunması sağlıklı olmayan bir gaz olarak dışarıya çıkacak. Bu durumda yapmanız gereken ocağın altını kapatmak ve nefes almamaya gayret ederek havalandırma ve pencereleri açmak. Ürünü soğutmak için su dökmeye yeltenirseniz güçlü bir şekilde patlar yanıkları oluşmasına ve hatta kör olmanıza bile sebep olabilir.

     Neden Patlıyor?

     Normalde Sodyum Asetat ile suyu NŞA'da birşeltirirseniz suyu kristalize etmesi gerekir fakat siz 90 – 100 belkide 150 derecede olan Sodyum Asetat üzerine boşaltırsanız  kesin olmamakla birlikte sıvı durumda olan Sodyum Asetat için sıcaklık bir katalizör gibi görev yaparak sert bir patlamaya yol açabilir. Bunun yanında Sodyum Asetat içersine eklenme ihtimali olan Alkali metaller patlamya yol açabilir. Patlamanın kesin nedeni patlama sonrası oluşan maddelerin analizi ile mümkün fakat siz yine de su dökmeyin. Eğer yanlışlıkla ocakta unuttuysanız ve kaplaması basınçtan delinmişse tekrar kullanmayınız.

Normal reaksiyon şu şekildedir: CH3COONa + H2O —-> CH3COOH + NaOH

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.