Sesle Yangın Söndürmek

     DARPA (Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) yangını akustik yöntemlerle söndürecek bir buluşa imza attı. Proje ile yangın başlar başlamaz hızla söndürmenin en iyi yolu bulunmaya çalışıldı. Sonuç olarak sesle yangın söndürmek son deneylere göre mümkün görüldü.

     Nasıl Çalışıyor?

     Yangın söndürücü iki güçlü hoparlör aracılığı ile çalışıyor ve belirli frekansta verilen ses sayesinde yanma işlemi bozuluyor. Ses dalgaları ilk olarak hava akış hızını artırıyor, hız yükseldikçe alev sınır tabakasında incelme olur. Yanma sıcaklığı sesin ısıyı düzenli dağıtmasıyla azalır, yanma işlemi zorlaşır ve yangın söner. Videoda kullanılan yangın havuzu yanıcı madde ile doludur. Projenin ana sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Dikkat! Videoyu açmadan önce bilgisayarınızın sesini kısınız. (DİKKAT! Yüksek Ses)

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.