Ses Titreşiminin Oluşturduğu Şekiller

Güçlü bir hoparlöre serilmiş örtü üzerine dökülen tuz tanecikleri ses dalgasına göre her notada farklı şekil almaktadır. Aynı deneyi yaparken aynı notaları ve tonu verirseniz şekiller aynı olacaktır. Etrafta görülen tüm akışkan maddeler (hava, su, partiküler maddeler,…) sese göre şekil almaktadır. Esas olarak kulak zarımız sesleri titreşimin oluşturduğu şekile göre algılamaktadır.

Ses İnceldikçe Oluşan Şeklin Deseni Neden Karmaşıklaşıyor?

Bunun nedeni ince sesin daha yüksek frekansa sahip olmasıdır. Yüksek frekanslı sesin saniyede yaptığı dalgalanma daha fazla olduğu için tanecikler üzerinde daha sıkı örgülern meydana gelmesini sağlıyor.

Avatar

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.

Ses Titreşiminin Oluşturduğu Şekiller” için bir yorum

  • Avatar
    23 Haziran 2013 tarihinde, saat 03:06
    Permalink

    Bu bende zaten doğal yollarla olan bir şey. sesler gözümün önüne devamlı şekil olarak gelir.ayrıca yiyeceklerin tadı ve kokuların tamamını şekil olarak algılıyorum. sanırım sinestezi dedikleri hastalık.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.