Şemsiye Ahtapotu Ailesinden – Opisthoteuthis Extensa

Şemsiyeye olan benzerliği nedeniyle “Şemsiye Ahtapotu Giller” aile sınıflandırması verilen bu canlılar açık denizlerde yaşamaktadır. Gözlerinin hemen arkasında yer alan yüzgeçleri kulağa benzetilir ve bu görüntüsü onu oldukça sevimli yapar.

Bu yazımızda inceleyeceğimiz tür opisthoteuthis extensa.

Opisthoteuthis Extensa Ağız
Opisthoteuthis extensa ağız.
Opisthoteuthis Extensa Baş
Opisthoteuthis extensa baş

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ağız ve baş açılarından çizilmiş olarak gördüğünüz canlı bir şemsiye ahtapotudur. Yetişlkin bir opisthoteuthis extensanın kolları 12,5cm uzunluk ortalamasına sahiptir. Tıpkı bir ördeğin ayak yapısı gibi sık karşılaştığımız ahtapotlardan farkı kollar arsında perdelerin olmasıdır.

Kolların altındaki vantuzlar kolların tam açık olduğu durumda ağız ile aynı yöne dönüktür. Her koldaki 5 tane büyük vantuzun dışında geneli oldukça küçüktür. Yetişkin bir opisthoteuthis extensanın gözleri arasındaki mesafe ortalam 4,5 cm dir. Renk değiştirebilme yeteneği vardır, genellikle kahverengi olarak gözlenir fakat görüntüsü yaşadığı yere kolaylıkla adapte olabilir.

Ömürleri iyi koşullar altında 5-6 yıl kadardır, oldukça hassas olan bu canlılar günümüzün koşullarından etkilenerek 3 – 5 yıl ancak yaşayabilmektedirler. Okyanusun 9.800 altına gözlenmişlerdir. Disney karikatürü olan “Uçan Fil Dumbo” gibi görünmesi nedeniyle de “Dumbo Octopus” olarak da anılmaktadır.

Kaynakça:

1. http://tolweb.org/Opisthoteuthis_extensa/20158

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.