Şekil Hafızalı Kablolar (Nitinol)

      Nitinol bellek adı verilen bu tellerin bir diğer adıda "Şekil Hafızalı Kablolar" dır. Bir ısı kaynağı kullanarak, hemen hemen istediğiniz herhangi bir şekli verebilirsiniz. Tele istediğiniz şekli verdikten sonra  deforme ederseniz orjinal şekline geri dönebilir. Buna "şekil hafızalı alaşımlar" da denilebilir. Telin stres altında bulunan bölgeleri uygun sıcaklığa ulaştığı anda "süperelastikiyet" kabiliyeti sayesinde önceden ayarlanmış şekline büyük oranda geri dönebiliyor.

     Şekil hafızasına sahip birçok alaşım bulunabiliyor bunlardan bazıları:  Ni-Ti, Au-Cd, Cu-Zn-Al, Mn-Cu, Ni-Mn-Ge, Cu-Al-Ni gibi birçok alaşım şekil hafızasına sahip olabilmektedir.

     Nitinol Nedir ?

     NITINOL ismi, ilk dört harfini oluştuğu atomlardan, son üç harfini ise buluşu yapan kurumdan almıştır. ( Nikel – Titanyum – Naval Ordnance Laboratory) 1300°C erime noktasına ve 6,45 gr/cm3 yoğunluğuna sahip bir maddedir. Özellikle damar cerrahisinde kullanılan stent genellikle Nitinol den yapılır. Aşağıdaki videodan kabloyu görebilirsiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.