Şeker En Ölümcül Zehirdir – Şekerin Zararları

Öncelikle şekerin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Şeker karbonhidrat ihtiva eden her şeye denir. Lezzet olarak hiç benzemese de patates, muz, ekmek gibi birçok besin aslında şekerdir. Bunun dışında bildiklerinizden çikolata, toz şeker, bal, bisküvi,… diye uzayıp giden bir liste ise sizin de hissedebildiğiniz gibi şekerdir.

Glisemik index denilen bir şeker ölçüm sistemi vardır. Yani bir gıdada ne kadar şeker varsa o kadar yüksektir bu ölçümün değeri. Mesela saf şekerin glisemik indexi 100 dür, yani zirve 100 olarak kabul edilir. Diğer besinlerde ise bu değer 100 e yaklaştıkça saf şeker olmaya o kadar yakındır denilebilir. Mesela patatesi haşladıktan sonra glisemik indeks değeri tam olarak 85 olmaktadır. Yani bu demek oluyor ki siz yediğiniz patatesin %85 i kadar şeker yemişsiniz demektir.

Hangi Besinler Ne Kadar Glisemik İndeks İçerir?

Bunu öğrenmek için buradaki bağlantımıza tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıda anlatılmak istenilen aslında karbonhidratı hayatınızdan çıkarmanız gerektiği değildir. Zaten İnsanların karbonhidrat almadan sağlıklı bir gün geçirmesi imkansızdır. Bunun yerine glisemik indeksi düşük olan besinleri tüketmeniz önerilmektedir.

Şeker Değeri Yüksek Besinlerin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Saymakla bitmeyecektir bu zararlar, bu nedenle en tehlikeli olanlarını yazmayı uygun gördük:

Uzun vadede safra kanalı kanserine, akciğer kanserine neden olmaktadır.

Vücutta kanser hücresi varsa bu hücreleri beslemektedir.

Damarlarınızın sertleşmesine ve dolaşım sisteminizin bozulmasına yol açmaktadır.

Kalp krizi riskinizi 300 kat artırmaktadır.

Depresyona, anksiyete bozukluklarına ve dalgınlığa neden olmaktadır. Hafif bir aptallık hissediyor veya zihinsel netlik hissedemiyorsanız bunun sebebi önceki hafta içinde tükettiğiniz aşırı karbonhidrat olabilir. Henüz fazla yaşlanmamışken zayıf hafızaya ve alzheimer a neden olur. Bir araştırmaya göre alzheimer tatlıyı fazla tüketen insanların kaçınılmaz sonudur.

Diyabetin baş sorumlusudur. Reaktif hipoglisemi ataklarına neden olup, olmadık yerlerde bayılmanıza sebep olur.

Aşırı kilo almanıza sebep olur ve kilo vermeniz gittikçe zorlaşır. Sofradan aç kalksanız da kilo alırsınız.

Ani felç çok fazla tatlı tüketiminin bir sebebidir, çok tatlı tüketiyorsanız “durduk yerde bu nereden çıktı şimdi” demeyin sebebini ve olacakları zaten biliyordunuz.

Damar tıkanıklığına sebep olur.

Kangren riskini artırır ve sinir sistemini tahrip eder.

Böbrek taşlarına ve böbrek yetmezliğine sebep olur.

Kemik erimesine sebep olur.

Çocukların büyüme hormonlarının salgılanmasını engeller, tüm vücut hormonlarının dengesini bozar.

Konsantrasyon kaybına sebep olacağı için çocukların ders başarısını düşürür.

Dişlerin çürümesine neden olarak buna bağlı böbrek ve bağırsak iltihaplanmalarını getirir.

Migren hastalığına sebep olur ve sık sık baş ağrısı meydana getirir.

Vücudun savunma sistemini zayıflatır ve özellikle kış hastalıklarına bunun yanında çeşitli virüslere karşı saldırıya açık hale getirir.

Daha yazılacak hastalıklar o kadar çok ki bunlar en önemlileri ve çoğunluğu ya sakat kalma ya da hayatını kaybetme ile sonuçlanmaktadır. Bu kadar hastalığın üzerine 100 tane daha basit hastalık yazmak mümkün ki bunlar da küçümsenmemelidir, zira küçük hastalıklar zamanla büyük sorunlara yol açabiliyorlar.

Sizlere tavsiyemiz hayatınızdan şekerli gıdaları çıkarmanızdır. Bunun yerine hayatta sağlıklı bir şekilde daha fazla kalmanızı sağlayabilecek, hayatın tadını çıkarmanızı sağlayabilecek gıdalarla beslenmeniz tavsiyemizdir. Küçük bir anınızı tatlı yiyerek güzel geçirdiğiniz sanmanız aslında gelecekte büyük sorunlar olarak size geri dönecektir. Bu nedenle eğer çocuğunuzdan nefret ediyorsanız ona her ağladığında şeker yedirmeye devam edin… :)

Tabi bir de bunlardan çok daha tehlikeli olan yapay tatlandırıcılar var ki onlara asla bulaşmamanız gerekir. Özellikle glikoz şurubu ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.

Şeker En Ölümcül Zehirdir – Şekerin Zararları” için bir yorum

 • 06 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:27
  Permalink

  Hiç bilimsel bir yazı değil üzgünüm ama “bilim-teknoloji” ismi altına yakışmayan okuyanı yersizce korkutmaktan başka bir işe yarayacağını ön görmediğim bir yazı olmuş.
  Bir yazının bilimsel olması için neler/nasıl olması gerektiğini söylememe gerek var mı bilmiyorum ama ortada iddiaları destekleyecek deliller, istatistikler, bulgular ve kanıtlar yok. bunlar olmadığı gibi gündelik hayatın pratik yüzüyle de gözlemlenebilir şekilde bire bir örtüşmemekte.
  Yani yukarıdaki yazı baştan sonra tam anlamıyla geçerli olsa idi emin olun şekeri devletlerin dahi yasaklamasına gerek kalmadan insanlık bilinci bu kararı zaruri olarak alırdı üstelik herhangi bir deneye ve kanıta ihtiyaç duymadan :)

  Şeker (aşırı tüketimi) heleki sportif bir hayat yokken faydalıdır diye bir iddiam olduğu için değil ancak insanlar en azından modern çağ en az 100-200 yıldır şekeri seve seve adeta suyuna bana bana tüketmekte ve yukarıdaki yazıların ekseriyeti gerçek olsaydı hem dünya nüfusu hem nüfus artış oranları hem de yaşlanma artış oranları artmak yerine aksine oranda yükselecek ölümler sebebiyle günden güne azalacaktı.

  Allah aşkına tamam şekeri azaltalım ama iş şekere gelene kadar kullandığımız yapay, suuni veya kimyasal katkı maddelerinden, ilaçlardan ve çevremizdeki radyasyondan korunmayı öğrenmeliyiz ki bunlar şekerden kat ve kat zararlı.

  Kendi adıma pratik manada konuşursam 80ler kuşağının bir ferdi olarak hem kendim ve çağdaşlarım hem de akraba ve atalarımın abara abara şekerin adeta suyunu içtiklerine içe içe kendilerinden geçtiklerine şahit oldum durdum ve tekrar söylüyorum şekerin faydalı olduğunu iddia etmiyorum elbette fazla dozu ve sporsuz bir hayatta (yukarıdaki gibi olmasa da) belki bir kısmı onarılamaz bazı zararları olacaktır ancak yukarıdaki yazı 70lerde çekilmiş korku filmlerini andıracak nitelikte yüzeysel ve abartılı sizi bilimselliğe okuyanları da daha az şeker tüketmeye ve spora davet ediyorum :) saygılar

  Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.