Sağlıksız İçme Suları

     Son günlerde bakanlıklar tarafından incelenen ve incelemesi süren bazı firmaların damacana sularında insan sağlığına zarar verebilecek maddelere ve bakterilere rastlandığı yetkililer tarafından duyuruldu. İncelenen 50 damacana firmasının sadece 14 tanesinin temiz üretim yaptığı açıklandı fakat hangi firmaların temiz, hangi firmaların sağlıksız üretim yaptığı şimdilik açıklanmadı. Sularda rastlanan yüksek "koliform" suların tehlikeli boyutlarda kirli olabileceğinin bir göstergesi.

     Koliform Nedir?

     Koliform, suların insanlar için sağlıklı olup olmadığını anlamada kullanılan bir bakteri miktar birimidir. Koliformu yüksek olan bir suya humuslu toprak ya da dışkı karışmış demektir. Koliform kavramına bakteriler, virüsler, protozoalar ve parazitler dahildir. Koliform bakterilere örnek olarak şu canlılar verilebilir: Citrobacter, Enterobacter, Escherichia, Hafnia, Klebsiella, Serratia ve Yersinia. Bu bakteriler özellikle sindirim sisteminde etkili olsalar da sindirim sisteminden ayrılarak vücudun çeşitli bölgelerinde enfeksiyonlara sebep olabiliriyorlar.

     Koliform İçeren Sular Tehlikeli midir?

     Koliform bakterileri genellikle gıda ile vücuda alınır ve etkileri genellikle sindirim sistemi üzerinedir. Midenin ve barsakların enfeksiyonuna yol açmaktadır. Bakterilerin ürettiği toksinler sindirim sistemi mukozasına etki ederek sindirim sistemi fonksiyonlarında bozulmalara yol açmaktadır. Ayrıca E.Coli idrar yolu enfeksiyonlarının %90'ının sebebidir.

     E.Coli bakterisi bulunduğu canlıya zararlı etki etmese bile bu insana geçtiği zaman tehlikeli olabilir. E.Coli idrar yolu enfeksiyonları, menenjit, peritonit, mastit, septisemi ve gram-negatif pnömoni gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

     Hangi Damacana Firmaları Sağlıksız Üretim Yapıyor?

     Sağlık bakanlığı sağlıksız su üretimi yapan firmaların bir kısmını yayınladı ve gelecekte yapılacak değerlendirmeleri ise http://www.thsk.gov.tr adresinden duyuracak.

Kaynakça:

1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Escherichia_coli
2) http://tr.wikipedia.org/wiki/Koliform_bakteri

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.