Psikolojik ve Anksiyete Bozuklukları Giderme

Birçok insanın psikolojik sağlığı hiç beklenmedik bir anda bozulabilir. Bu genellikle yaşanılan kötü olayların küçük bir tetikleme yapmasıyla ya da ansızın ortada herhangi bir durum yokken ortaya çıkabilir.

İnsanların kötü olaylar karşısında ya da ansızın psikolojik problemler yaşamasına, ufak tetiklemelerden bile kolaylıkla psikolojisi bozulabilir hale gelmesine neden olan etmen insanların yaşama biçimleridir. Bu yazıyı okuduğunuzda psikolojik sağlığınız yerindeyse gelecekte sorun yaşamamak için yapmanız gereken davranışları, eğer psikolojik problemleriniz varsa bunları aşmanıza yardımcı olacak önerileri bulacaksınız.

Antidepresanlar özellikle gelişmiş ülkelerde tüketilmektedir. Biliyorsunuz ki gelişmiş ülkelerde insanların ortalama zekaları diğer ülkelere kıyasla daha yüksektir. Bunun altında her bireyin oldukça fazla uyaranla karşılaşması ve odaklanıp geliştirdiği organın beyni olması yatmaktadır. Güç/kuvvet ile değil zeka ile hayatta kalmanın mümkün olmasıdır. Yani psikolojik problemleri genelikle beynini kullanan ve geliştiren bireyler yaşamaktadır.Bu açıdan içinde bulunduğunuz duruma pozitif açıdan bakabilirsiniz. Tabi sıradan bir insanın başına gelebilecek herhangi bir olay da psikolojik sorunlar doğurabilir. Halihazırda kişi için soyut anlam taşıyan bu tür durumlarda beyin, siz istemeseniz bile en yüksek kullanım oranına erişir.

Öneri – 1: Beyninize Daha Fazla Kan Pompalayın

Psikolojik sağlığınızda oluşan bozulmaların başlıca sebebinin hareketsizlik olduğunu biliyor muydunuz? Hareketsiz kaldığınız zaman beyninize yeterince kan gitmiyor ve beyniniz herhangi bir olay karşısında kolay tetiklenebilir hale geliyor. Dr. Daniel Amen (Psikiyatrist) tarafından yapılan bir araştırmada, anksiyete (endişe bozukluğu/depresyon) rahatsızlığı görülen iki grubun birincisine doktora göre en iyi anti-depresan verilmiştir ve ikinci grubun ilaçsız olarak düzenli egzersiz yapması sağlanmıştır. Her iki grup 4-6 hafta arasında hastalıktan kurtulur fakat birinci grupta (ilaç kullanan) 4-6 hafta sonrası daha fazla gelişme gözlenmezken ikinci grupta (egzersiz yapan) psikolojik sağlığın gelişiminde devamlılık sağlandığı gözlenmiştir ve bu durum daha kalıcı olumuştur. Egzersiz ve spor yapmayan kişilerde beyin içi kan dolaşımı yavaşlamaktadır. Bu durum insanların küçük bir tetikleyiciden aşırı etkilenmesine sebep olmakta ve kolay depresyona giren yapılar oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum düzenli egzersizle kan dolaşımını artırarak düzeltilebilmektedir.

Aslında önemli olan beyninize daha fazla kan gitmesi ise bunu test edebilirsiniz. Endişeli bir durumda bulunduğunuz sırada başınızı kalp hizanızın altına getirmeyi deneyin (yastıksız yatmak olabilir), bunu yaparken yüksek basınç hissetmeyecek şekilde yapmaya gayret edin, bunu yapan kişilerde anlamsız endişelerde anlık azalma gözlenmiştir.

Öneri – 2: Uzun Süre Hareketsiz Kalmayın

Uzun süre hareketsiz kalınan durumlarda yukarıdaki gibi beyine yeterince kan gitmeme durumu ile karşı karşıyasınız demektir. Bilgisayarda, TV karşısında, masa başında uzun süre çalışırken… vb. birçok sebeple uzun süre hareketsiz kalabiliriz ve bu durum beynimiz açısından hiç iç açıcı değildir. Uzun süren hareketsizlik karşsında vücudunuz neredeyse bazal metabolizma (en az enerji harcayacak düzeyde) ile çalışmaya devam edecektir bu ise kalp atışınızın ve solunumunuzun en yavaş şekilde çalıştığı anlamına gelir. Yani beyninize kan akışı çok yavaş gerçekleşmektedir. Arada sırada hareketlenerek kalp atışınızı hızlandırmanızda büyük fayda olacaktır.

Öneri – 3: Organik Olmanın Güvenini Yaşayın

Gelişmiş ülkelerdeki birçok insanın ortak şikayeti organik olmak. Bazılarınıza komik gelebilir ama “keşke robot gibi olsam” diyenler bile var. Aslında bu organik bedenin kolay yıpranabilir olması yanılgısından kaynaklanmaktadır, bir tür ölüm korkusu denilebilir. Fakat şu var ki aslında kontrol ettiğimiz beden bir robottan kat ve kat daha güçlüdür. Öyle ki metalden yapılmış bir robot kendisini onaramıyorken, organik bedene sahip olduğumuz için yaralanmalarda vücut kendisini derhal onarabiliyor.

Öneri – 4: Pesimist Olmayın

Ülkemizde arabesk kültürü oldukça yaygındır. Nedendir bilinmez ama insanlar kendilerini üzmeyi seviyorlar. Üzücü durumları takip etmek, kendini üzmek için girişimlerde bulunmak özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok yaygın. Bunun kötü bir davranış olduğunu insanlara anlatmak ise imkansız. Sizin yapmanız gereken pesimist insanlardan ve görüntülerden uzak durarak daha pozitif davranışlar gösteren sahnelere gözünüzü çevirmek olacaktır. Hayattan soğutan müzikleri değil hayata bağlayan müzikleri, korku, dram flimlerini değil komedi ve mutlu filmleri tercih edin.

Öneri – 5: Hobi Edinin

Kendinizi çok fazla dinlemeyin, kendinizi dinlediğiniz zaman sürekli vücudunuzdan uyarılar beklersiniz ve arada sırada oluşan ufak değişiklikler (mesela midenin sindirime başlaması gibi) sizi tedirgin edebilir. Buna gerek yok çünkü eğer gerçekten vücudunuza birşey olursa size güçlü bir uyarı gönderecektir, bu nedenle bedeniniz sizi uyarana kadar sizin bedeninizi dinlemeniz sadece vakit kaybıdır. “Kendimi dinlemekten nasıl kurtulurum?” Tabiki hobi edinerek kurtulabilirsiniz, boş durduğunuz sürece kendinizi dinler beyninizi oldukça boş işlerle meşgul etmiş olursunuz. “Ne tür hobi edinebilirim” sorusuna ise cevabın sınırı yok. Bir müzik aleti almanızı ve kursa gitmenizi özellikle tavsiye ederiz, “müzik ruhun gıdasıdır” diye boşuna söylenmemiş, pozitif yönde faydasını mutlaka göreceksiniz. Resim yapabilirsiniz, renkleri kullanmak özellikle daha optimist olmanıza yardımcı olacaktır. Elektronik hobi ile ilgilenin, ürettiğiniz devrelerin ve robotların verdiğiniz görevleri eksiksiz yapması kendinize olan güveni artıracaktır.

Öneri – 6: Şu An Yaşadıklarınızdan Gelecekte Tamamen Kurtulacağınızı Unutmayın

Eğer probleminiz varsa, bundan en geç hiç bir ilaç içmez veya çabalamazsanız tetik olay başlangıcına göre 1-6 ay arasında tamama yakın, 1 sene içinde tamamen iyileşeceğinizi unutmayın. İnsan beyni o kadar mükemmeldir ki yaşanılan kötü olayları unutmak konusunda çok hızlıdır. Beyin aslında bunu bir savunma mekanizması olarak kullanır ve durumun bilimsel adı “bastırma” dır. Kötü olayları bastırır ve unutur. Her geçen zaman iyileşmenize katkı getirecektir.

… ve unutmadan. Bir bilim sitesini takip edin, evrende ne kadar küçük varlıklar olduğumuzu farketmenize yardım edecektir :)

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.