Plazma Hoparlör

     Elektrik arkının sesini bilirsiniz, çizik – parazitli bir sesi vardır. Tıpkı radyolarda boş kanalların olduğu kısımlar gibi ses çıkarır. Daha büyüğü olan yıldırımın sesini ise bilmeyen yoktur. Peki bu sesi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

     Amerikan Cornell Koleji yaptığı çalışmalarla elektrik arkından müzik oluşturmayı başardı. Elektrik arkının frekansını düzenleyen bir düzenek sayesinde ark üzerinde titreşim oluşturuluyor ve ark bu titreşimi etrafındaki havaya yansıtıyor ve sonuç olarak ses oluşuyor.

     Bu durum manyetik hoparlörlerde kullanılan mantık ile benzersiz. Sistem sayesinde "gerçek ses" almak mümkün olabilecek. Sesin kaynağı doğrudan ortamdaki bir hareketten kaynaklandığı için sesin daha kaliteli olması mümkün. Fakat bu durum biraz riskli ve birazda masraflı. Sesin yükselmesi için daha fazla elektriğe ihtiyaç var. Ayrıca ark topraklanacak bir yer bulursa oraya akmaya başlar ve bu bir canlı olabilir. En azından elektrik arklarını kontrol altına almayı öğrenene değin bu teknolojinin halka yansıtılması için biraz zamana ihtiyaç olabilir.

     Aşağıdan ilgili buluşa ait videoyu izleyebilirsiniz, elektronikten anlıyorsanız en azından hobi düzeyinde bilginiz varsa buradan aracın elektronik diyagramını indirip projeyi kendiniz deneyebilirsiniz. Yalnız projeyi uygulamak için yüksek voltaj riskini göz önünde bulundurmalısınız. Bu devrenin yanına topraklanmış olarak yaklaşırsanız ölüm riski alıyorsunuz demektir.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.