Pi Günü Etkinliklerinde Neler Yapılır?

Pi günü ülkemizde, Amerika ve birçok Avrurupa ülkesinde de olduğu gibi her yıl Mart ayının 14. gününde kutlanıyor. Son yıllarda ülkemizde de ulusal ve özel okullarda matematik öğretmenlerince Pi Günü kutlamaları hızlı bir şekilde yayılıyor. Önümüzdeki Pi Günü’nde önemli bir katılım oluşacağını düşünüyoruz.

Pi Günü Neden Kutlanır?

Pi Günü temelde matematiğe dikkat çekmek amacıyla kutlanır. Matematik sadece okullarda değil hayatımızda da kullandığımız bir gerçektir. Sürekli matematik ile ilgilenmek zorunda kalan insanların (matematik, fen bilimleri, fizik, kimya öğretmenleri, mühendisler…) diğerlerine göre daha pratik düşünme yeteneğine sahip olduğu her zaman dikkatimizi çekmiştir. Bunun nedeni sürekli beynlerini matematik ile aktif tutuyor olmalarıdır. Eğer modern matematik kullanılan işlerden birisinde çalışmıyorsanız beyniniz hızla köreliyor olabilir.  Bunun önlenmesi için matematiğe biraz çalışmanız faydanıza olacaktır. Pi Günü de tam olarak insanlara matematiği sevdirmek için kutlanır.

Pi Günününde Ne Tür Etkinlikler Yapılır?

Aklınıza ilk gelecek etkinlik tabiki pi sayısının virgülden sonraki en fazlsa sayıda basamağı ezberden okumadır.  Bu en çok uygulanan etkinlikler arasındadır fakat asla tavsiye etmiyoruz. Zira Albert Einstein bir sözünde “Herhangi bir referans kitabından iki dakikada bulabileceğim gerçeklerle neden beynimi doldurayım?” der.

Pi günlerinde dairesel şekile sahip cisimlerin (küre, çember, daire, silindir…) yüzey alanı, hacmi ile ilgili zor problemlerin çözümü konusunda güçlü beyinlerin yarıştığı bilgi yarışları düzenlenir.

Eğer bir okulda çalışan öğretmenseniz öğrencilerinizle birlikte pi sayısına dikkat çekecek bir pano hazırlayabilirsiniz veya merdiven, koridor gibi bölgelere pi sayısını uzun bir şekilde yazabilirsiniz.

Pi sembolüne benzeyen yiyeceklerin yapılıp Pi Günü’nü “Pi Günü Partisi” haline getirmek te bir seçenek.

Ayrıca matematik tarihinin önemli bilim adamları hakkında bilgi paylaşımı, araştırma yazılarının okunması ve matematikte işe yarayacak küçük ip uçlarının paylaşımı şeklinde eğitsel etkinlikler de yapılabilecek en iyi Pi Günü kutlamalarından biri olurdu.

Matematiği konu alan filmlerin izlenmesi de tavsiyelerimiz arasında.

Bu seneki Pi Günü’nde yaptığınız etkinliklerin fotoğraflarını sitemizin Forum bölümünde, Matematik sayfamızda yayınlayarak Pi Günü’nün dolayısıyla bilime olan ilginin yaygınlaştırılmasında katkı sunmanızı bekliyoruz.

Ayrıca Pi Sayısı hakkında internette bulabileceğiniz en detaylı kaynaklardan birisini hazırladık, incelemenizi tavsiye ederiz. İncelemek için lütfen buraya tıklayınız.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.