Paskalya Adası Heykelleri Nasıl Yürüdü?

     Paskalya Adası'nda yaşayanlar tarafından inanılan bir efsaneye göre boyları 1 – 20 metre arasında olan ve ağırlıkları tonları bulan "Paskalya Adası Heykelleri" yürüyebiliyordu. Efsaneyi araştırmak isteyen araştırmacı Terry Hunt ve Carl Lipo Paskalya Adasına gitti ve kendi teorilerini test etmeye koyuldular. "Nasıl Yürüyebilir?" sorusuna odaklanan Terry Hunt ve Carl Lipo heykellerin halatlar yardımıyla yürütülecek dizayna sahip olduğunu farkettiler. 3,5 metre boyunda ve 5 ton ağırlığında bir heykel üzerinde teorilerini test ettiler ve heykel aşağıdaki videodan da görebileceğiniz gibi gerçekten yürütülebildi. 

     Paskalya Adası, sadece 163km2 alana sahiptir. Güney Amerika'nın 2.150 kilometre batısında ve Pitcairn'in 1.300 kilometre doğusunda yeralır. Ada ihtiyacı olan bütün enerjiyi kendi kaynaklarından sağlar. Çevresinden oldukça izole kalmış olan bu ada 2002 yılı itibarıyla 3.791 kişilik nüfusa sahipti.

     Paskalya Adası'ndaki heykeller Moai olarak isimlendiriliyor. Pater Sebastian Englert tarafından kimlik verilen heykellerin en büyüğünün ağırlığı 50 ton. Heykeller adada bulunan Rano Raraku yanar dağının volkanik tüflerinin ve taşların yontulması ile elde edilmiştir. Heykellerin ada yerlileri tarafından 1000-1600 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.
 

     Nasıl Yürüdüler?

     Bu kadar büyük heykellerin ada etrafında oluşturulmadığı kesin, çünkü yontulacak malzemenin olduğu gibi ada çevresine taşınması insan gücü için neredeyse imkansız. Bu durumu aşmak için mükemmel bir mühendislik örneğin ortaya koyulmuş. Heykel sağa sola sallandığında ileriye doğru gidecek şekilde üretilmiş. Ağırlığı ne olursa olsun heykelleri sağa sola salladığınız zaman heykel yavaş olsa da ilerleyebiliyor. Heykeller taşındıktan sonra Ahu ismi verilen platformların üzerine yerleştirilmişler. 

Aşağıdan yürütme teorileri hakkında kısa bir stop-motion videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynakça:
1. http://tr.wikipedia.org/wiki/Paskalya_Adası
2. http://ngm.nationalgeographic.com/2012/07/easter-island/bloch-text

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.