Papağandan Daha İyi Taklit Yapabilen Kuş: Lir Kuşu

Doğadaki canlıların, özellikle kuşların her türünün kendine özgü sesi vardır. Kuşların bazıları taklit ile fazla ilgilenmese de karga, papağan, muhabbet kuşu gibi kuşlar taklit yetenekleri ile ünlenmişlerdir.

Papağan veya muhabbet kuşundan daha iyi taklit yapabilen bir kuş var: Lir Kuşu

Lir bir çalgıdır. Eski çağlardan beridir kullanılan ilginç bir çalgı, kuşa ismini verme sebebi ise kuşun çıkardığı seslerin fazlasıyla çeşitli oluşu.

Lir kuşu duyduğu sesleri taklit etmede o kadar başarılı ki çevrede duyduğu seslerin titreşimini doğrudan beynine kaydederek gırtlağını titreşim ile bire bir titreştirip bu sesleri tekrar çıkarabiliyor. Videoda izleyeceğiniz lir kuşu ormanı gezmeye gelen insanların seslerinden bir hayli etkilenmiş durumda. Çıkardığı sesler içinde SLR fotoğraf makinesi, motorlu testere, normal testere, otomobil alarmı, insan konuşmaları, opera müziği… gibi birçok farklı ses var. Bunlara ek olarak ormanın klasik gürültüsü olan özellikle maymun ve diğer canlıların sesleri de mevcut. Neden bu sesleri çıkarıyor bilmiyoruz, belki de sevdiği sesleri kaydedip arada bir dinleme ihtiyacı hissediyor olabilir.

Aşağıdaki videoda ise inşaat gürültüsüne maruz kalmış bir lir kuşunu izleyebilirsiniz.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.