Pamuk Şekeri Yapma Makinası

     Karmaşık zannettiğiniz bazı araçlar aslında çok basit mantıkla çalışıyor olabilir. Özellikle aşırı hassas ve çabuk deforme olan gıdaların nasıl üretildiği insanlar arasında hep merak konusu olmuştur.

     Bu yazımızda evinizde kullanacağınız araçlarla nasıl pamuk şekeri yapma makinası üreteceğinizi öğreneceksiniz. Öncelikle bulmanız gereken araç iki adet birbirine eş metal kapak. Maksimum 5 cm minimum 3 cm çapında ve 1 cm derinliğinde olmalıdır. Bu iki kapağın birbirine tam olarak uyuyor olması gerekmektedir. Alt kısmı oluşturacak kapağın kenarlarına erimiş şekerlerin çıkmasını sağlayacak küçük delikleri bir çivi yardımıyla açın. Bu delikler 1 mm yi geçmemelidir. Alt kapağın tam ortasına motorun şaftının bağlanacağı bir delik açın. Üst kapağın ortasına ise şekeri rahatlıkla dökebileceğiniz 1-2 cm çapında bir delik açın.

     İki kapak birbirine iç yüzleri birbirini görecek şekilde bağlanmalıdır. Bunu yaparken yapıştırıcı kullanmayın, çünkü metaller ateş yardımıyla ısıtılırken yapıştırıcının özelliği geçecek ve kapaklar birbirinden ayrılacaktır. Kapakları birbirine videodaki gibi örerek bağlayın.

     Son olarak yaptığınız düzeneği bir motora bağlayın. Motor 9V DC olması yeterlidir. Hangi yöne döndüğünün bir önemi yoktur fakat adaptör kullanılmalıdır.

     Şekerin Üretimi

     Şekeri üretirken önce motorun etrafına şekerin saçılmasını önleyecek engeller yerleştirmelisiniz. Motoru çalıştırın ve motoru ısıtmamaya özen göstererek kapakları videodaki gibi ısıtmaya başlayın. Bir süre sonra üstte bıraktığınız delikten toz şeker dökün (sağlık açısından tavsiye etmiyoruz fakat isterseniz gıda boyası kullanabilirsiniz). Bir tahta çubuk yardımıyla saçılan şekeri sararak toplayın ve sonuç olarak kendi pamuk şekerinizi ürettiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.