Ölmeyi Unutan Balık

Dikkat! Hassas kimselerin etkilenebileceği görüntüler ve bilgiler içermektedir.

Videoda izleyeceğiniz balığın başı kesilmiş ve iç organları çıkarılmış olmasına rağmen halen hareket ediyor olması belki de daha önceden evinizde de başınıza gelmiş olabilen doğal bir olaydır. Peki neden balık ölmesine rağmen refleksif tepkilerine devam ediyor?

Bu refleksif doku davranışları insan da dahil olmak üzere yumuşakçalar ve üzerindeki evrim kademelerinde bulunan tüm canlılarda görülür. Beyin olmadan ve kalp kanı pompalamadan bu davranışların yapılması imkansız gibi görülebilir fakat kas kasılması olayı kimyasal bir reaksiyon olduğu için bu reaksiyonun dışardan başlatılması da imkansız değil.

Kas hücrelerin sodyum (Na) ve potasyum (K) dengeleri kasılmanın oluşmasını sağlar. Örneğin ortama sodyum veya potasyum eklenmesi ortamın iyon dengesini değiştirerek kasılmanın tetiklenmesine yol açabilir.

Nasıl Hareket Ediyor?

Hareketlenmenin matematiği tam olarak şu şekildedir: Uyartı oluşturulan bölgedeki hücrelerin sodyum – potasyum dengesi bozulur ve hücre doğal olarak sodyum – potasyum dengesini korumak adına bu iyonlardan birini dışarıya püskürtür. Dışarıya püsküren iyon ortamın iyon dengesini bozduğu için bunu yanındaki hücre de tekrarlamak zorunda kalır. Ardından bu reaksyon temas eden tüm hücrelerde tekrar ettiği için zincirleme bir reaksiyon başlar. Bu da dokunun kasılmasına ve hareket etmesine neden olur.

Canlının gücüne göre değişir bu hareketin kuvveti. Güçlü bir canlıdan yiyeceğiniz tokat sizi öldürebilir. Çünkü bu kasılma normal kasılmaya göre çok daha şiddetli olabilir.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.