Öğrendiklerimizi Neden Unutuyoruz?

Merak Ettikleriniz:Öğrenmeye çalıştığım şeyleri neden hafızamda kalıcı olarak tutamıyorum?

Seyit Mehmet ÖZDEN

Temel neden yeterince tekrar etmemektir.

Normal bir insan için düşünürsek:

…hergün kullandığı telefon numarasını, okul nosunu, evinin adresini, okula – işe – eve gitmesi için takip etmesi gereken yolu, bir FPS oyunda hangilerinin terörist, hangilerinin polis olduğunu, uzun zamandır bulunduğu şehrin plaka kodunu, sınıf arkadaşlarının ismini, otomobili çalıştırmak için yapması gerekenleri…

ve daha fazlasını neden unutmaz?

Her gün tekrar ettiğiniz bilgiler belkide beyninizin kolaya kaçması nedeniyle unutulmuyor. Beynimiz aslında oldukça tembeldir fakat kendi açısından çok daha verimli bir şekilde baştan çok çalışarak ilerde biraz rahat etmeyi amaçlar. Anlatmak istediğim tam olarak şöyle:

Beynimiz bir bilgiyi kaydederken ilk kullanımda o kadar önemsemez ve alelade kaydeder. Bu bilgi unutulmaya mahkumdur. Zira beynimiz gördüğü her bilgiyi kaydetseydi bu beynimiz için büyük bir krize dönüşürdü ve “otizm” denilen hastalık oluşurdu. Bu aslında beynimizin kendini koruma mekanizmasıdır. Fakat aynı bilgi defalarca tekrar edilirse beyin “bu bilgi çok sık lazım oluyor” diye düşünüyor olsa gerek, sadece o bilgi için 1 yerine binlerce nöron bağlantısı oluşturur. Bu sayede o bilgi güçlü nöron bağlantılara sahip olduğu için kolaylıkla hatırlanır. Tabi ne kadar güçlü bağlı olursa olsun tekrarın bırakılması ile nöron bağlantısı zayıflar ve isterseniz Ay Işığı Sonatı’ nın 3. bölümünü çalabilen en iyi piyanist olun yine de 2 ay tekrar etmeyin bitirme sınavına giren müzik öğrencisi gibi çalarsınız.

Eğer yukarıdaki günlük bilgi listesinde saydıklarımızı unutmuyor fakat “sıkıcı” bulduğunuz bilgileri unutuyorsanız aslında bu sorun hepimizde var. O “sıkıcı” bilgileri daha fazla tekrar ederseniz artık unutulmaz hale gelecektir. Fakat yukarıdaki gibi sık kullandığınız bilgileri bile unutuyorsanız bir nörolog ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Kolay Ezberlemek İçin Ne Yapabilirim?

Öncelikle ezbere karşı olduğumu bilmenizi isterim. Zira ezbere bilgi yaratıcılığı öldürecektir fakat mesele illaki ezber ise ezberlenmesi gereken her ne ise hergün tekrar etmelisiniz ve gerekirse tuvaletin kapısına bile o bilgilere ait notları yapıştırmalısınız ki beyniniz bu uyaranla sık karşılaşıp bağlantı nöron sayısını artırsın.

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.