Nota Tanıyabilen Köpekler

     Golden Retriever cinsi iki köpek eğitimcilerinin verdiği notayı tanıyıp, patileri ile kullanıma uygun tasarlanmış bir piyanoda doğru notayı bulabiliyor. Bu tür eğitimler genellikle "Edimsel Koşullanma" yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Köpeğinizin videodaki gibi piyano çalması için vermeniz gereken eğitim şu şekilde:

     Öncelikle köpeğinizin tepki vermesi için bir uyarana ihtiyacı bulunmaktadır, bu uyaran videodaki gibi bir düdük olabilir ya da en basitinden flütte işinizi görebilir. Bu iş biraz sabır gerektirir. Köpeğinize önce herhangi bir notayı verin ve piyanoda herhangi bir tuşa basınca sevdiği bir yiyeceğin düşmesini sağlanyan düzenek üretin. Köpek ilk olarak piyanoda herhangi bir tuşa basınca ödüllendirilmelidir, tam nota ile ödüllendirmek köpek için öğrenilmesi zor bir davranıştır. Köpek piyanonun ödül aracı olduğunu öğrendikten sonra sadece verdiğiniz notalara yakın tuşların ödüllendirmesini sağlayın, çalışma ilerledikçe tam nota hangisi ise o tuşun ödüllendirmesini sağlayın. Bu şekilde köpek duyduğu nota ne ise o tuşun ödül verdiğini öğrenecek ve sadece duyduğu notalara basacaktır.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.