Newton’un Boncukları

      Küresel olarak üretilmiş boncuklardan oluşan ve birbirine bağlanmış bir beher dolusu zinciri boşaltmak için tıpkı suda sifonlama yöntemine benzer bir yönteme başvurabilirsiniz.

     Yapmanız gereken şey basit, içinde sadece birbirine bağlı küresel taneciklerden oluşmuş zinciri bir beherin içinden ucunu ayırıp yerçekimine bırakmanız yeterli, geri kalan tüm zincir diğerlerini takip edecek ve mutlaka izlenmesi gereken görüntüyü oluşturacak.

     Bu deney aslında Newton tarafından daha önceden yapılmıştı ve deneyin adı "Newton'un Boncukları" idi. Newton'un yerçekiminin gücünü diğer insanlara kanıtlamak için tasarladığı bir deneydi.

     Zincir Neden Kendiliğinden İniyor?

     Aşağıdaki videoda ise açıklama ve yavaş çekimde zincirin nasıl birbirini takip ettiği gösterilmektedir. Boncukların aşağıya gidiş hızı arttıkça beherden ilk fırlama yüksekliğinin arttığını bir süre sonra ise yüksekliğin sabit kaldığı görülmektedir. Bu boncukların verilen yükseklik için maksimum hızına ulaştığını gösterir. Eğer daha yüksek bir noktadan bırakılsaydı zincir beherden çok daha yükseğe çıktıktan sonra inişe başlarlardı.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.