Neden Yaşlandıkça Zaman Daha Hızlı Geçer?

Bu yazımızda yaşlandıkça zamanın daha hızlı geçtiği algısının nedenleri üzerine teorik çıkarımlarda bulunacağız. Çevremizde yaşayan özellikle yaşlı insanlardan duyduğumuz “zaman su gibi akıp geçiyor” deyişlerinin geçtiği cümlelerin altında yatan sebepleri irdeleyeceğiz.

Biyolojik Sebepler

İnsanların algı sistemlerinin mimarisi sinir sistemi üzerinedir. Her türden algımızın işlemlerini sinir sistemimiz kontrol eder. Buna benlik algımız da dahil.

İnsanların beden ritimleri yaşlanmaları ile beraber düşer. Buna metabolizma hızının düşüşü de denilebilir. Metabolizma hızımız da anabolizma, metabolizma ve katabolizma sırasını takip ederek biz ölene kadar genel ortalama anlamında yavaşlar.

Teorim: Biyolojik sebeplerle ilgili: “Algısal Boşluklar”.

1. Algısal Boşluklar Teorisi

Bunun teorik bir yazı olacağını yazımızın başında belirtmiştim ve ilk teorim “Algısal Boşluklar”. Biz insanlar bir kameranın her şeyi sakladığı gibi sürekli bir bilinç içinde olan biteni saklıyoruz ancak ya bu kameranın görüntüyü saklama aşamasında aksama mevcutsa ne olurdu?

Bunu insana yansıtırsak: Duyularımızdan gelen bilgileri sürekli kısa süreli belleğimize alıyoruz. Peki bu verilerin bir bölümünü kısa süreli belleğimize almıyorsak sizce ne olurdu? Tam olarak “ölü zaman” olurdu. Yani bu verileri bir yere saklamamış olmamız bu anı yaşamadığımızı algılamamıza neden olur ve biz zamanın hızlı geçtiği algısına kapılabiliriz.

2. Kayıtsal Boşluklar Teorisi

Bu teorimde ise öncekinde olduğu gibi kısa süreli hafızaya hiç saklamama gibi algısal bir hata sözkonusu değil. Yaşanıp saklanmış durumların silinmesi durumu mevcut. Yaşlı insanlarla konuştuğum sırada algıladıkları hiçbir şeyi atlamadıklarını gördüğümde bu teorim daha mantıklı geliyor. Çünkü anlık olarak yaptığımız her şeyi anımsayan yaşlı insanlar, bir süre geçtikten sonra sanki bu hiç olmamış gibi unutabiliyor. Bu nedenle bellekte yer etmiş veriler sürekli siliniyorsa geçmişten kalan anıların azlığı sanki geçmişin hızlı geçtiği algısına yol açabilir. Buna neden olarak nörolojik bozulmalar ve yaşlanan sinir hücrelerinin kendisini onaramaması sebep gösterilebilir.

Psikolojik Sebepler

Bu teorimde hastalıklardan bahsetmeyeceğim çünkü bu yazı sağlıklı insanlarda görülen zamanın hızlı geçmesi durumu ile ilgili.

“Pragnanz” yasalarını bilirsiniz veya bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Öncelikle hızlıca anketimize katılın:

Bu Yazıyı Okruken Herahgni Bir Zoruluk Yaşaıdnız mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Sizce bu anketi yaparken atladığınız bir şeyler olabilir mi?

Aslında evet: Eğer “Hayır” cevabı verdiyseniz siz şu anda hayatı ıskaladınız. Çocuklukta yeni tanıştığınız dünyayı incelerken sürekli yeni olaylarla karşılaşıp şaşırdınız ve yaşlanmayla beraber sizi şaşırtacak şeyler o kadar azaldı ki dünya üzerinde olan her şeyi sıkıcı bulmaya başladınız.

Ancak çocuklar bu şekilde değil: Onlar sürekli araştıran, keşfeden gözlerle dünyaya bakıyorlar ve sonuç olarak zihinleri sürekli aktif kalıyor ve hiçbir anlarını unutmuyorlar. Bu anketimize verdiğiniz “Hayır” cevabı sizin aslında monotonlaşmış dünyada detayları “zaten bildiğimiz şeyler” edasıyla gözden kaçırdığınızı gösteriyor.

Bu teorim eğer doğruysa “bilim” ile ilgilenmek sizin zihnen yaşlanmanızı engelleyebilir.

Zamanın Akışını Nasıl Yavaşlatabilirim?

Çok basit:

Son 1 ayınıza bakın. Geçirdiğiniz her güne özel bir anınız yoksa, kendinizi o günleri hiç yaşamamış gibi sayabilirsiniz. Ancak geçmişinizi anılarla doldurursanız dolu dolu bir geçmişiniz olur ve yaşlandığınızda “ne yaşadım beee!” diyebilirsiniz. Tabi anılardan kastım “iyi anılar”. Üstelik beyniniz iyi anıları kötü anılardan daha kolay hatırlamaya eğilimlidir, bunu akıl sağlığınız korumak adına “bastırma” fonksiyonu sayesinde yerine getirir.

Daha da basit:

Bir bilim sitesini takip edin ve bilimsel yazılar yazın. Bu site olur, daha güçlü siteler olur fark etmez. Geçmişinize dönüp yazdığınız eski yazılarınızı gördükçe “bunu ben mi yazmışım?” şaşırmalarını ve zihninizin gelişimini kendi gözlerinizle görme şansı elde edersiniz.

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.